"Projekt: Prawda". Mariusz Szczygieł o prawdzie i intymności

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2016 14:00
- Odsłaniam tu swoją intymność, ale tylko trochę. Źle bym się czuł, mijając na ulicy ludzi, którzy mogliby wiedzieć o mnie wszystko - mówi Mariusz Szczygieł, który wydaje właśnie książkę "Projekt: Prawda".
Audio
  • "Projekt: Prawda". Mariusz Szczygieł o prawdzie i intymności (Klub Trójki)
Gościem Michała Nogasia w Klubie Trójki był Mariusz Szczygieł
Gościem Michała Nogasia w "Klubie Trójki" był Mariusz SzczygiełFoto: A. Bołdaniuk

"W byciu człowiekiem najpiękniejsze jest poznanie innego człowieka, którego oczami możemy spojrzeć na to, co widzimy od dawna. Jego oczy patrzą na nas. Dostrzegają rzeczy, których nie mogły dostrzec nasze. Ktoś znajduje nowe znaczenia tego, co zaliczyliśmy już do oczywistości" - pisze Mariusz Szczygieł w tekście otwierającym książkę. A co jeśli człowiek, którego "oczami możemy spojrzeć na to, co widzimy od dawna", nagle odchodzi, gdy rodzi się w nas - zrozumiała ponad wszystko! - niezgoda na jego nieobecność?

"Wszyscy jesteśmy dla siebie tylko etapami" - pisze dalej Szczygieł...

Jak żyć, gdy już wie się, że odejdzie się osobno? W jaki sposób znaleźć dla siebie miejsce w tym samym, ale już zupełnie innym świecie? Czy to "ucieczka bezsilnych"? Jeśli tak, to "czasem uciekający musi się jednak czymś posilić. Pisanie żywi się pisaniem. (…) Cudze zdania wsiąkają w nasze". W bibliotece Domu Literatury w Warszawie Mariusz Szczygieł znalazł zapomnianą książkę. To "Portret z pamięci" Stanisława Stanucha, powieść wydana w roku 1959. Zaczął ją czytać, trafił na zdanie: "Kiedy uspokoiłem się wreszcie, przyszło mi do głowy, że każdy rozsądny człowiek powinien dążyć do prawdy, starać się odkryć w swoim życiu jedną, bodaj najmniejszą prawdę. W przeciwnym razie życie jego wydawać się może zmarnowane. A ja po co dotąd żyłem? Czy miałem swoją bodaj najmniejszą prawdę? Pozwoliłem się opanować tym myślom jak nałogowi".

Czytaj dalej
mariusz szczygieł 4.jpg
Trzecia część antologii reportażu "100/XX+50"

Szczygieł przyznaje, że lektura nim wstrząsnęła, ale i pobudziła do działania: "(...) zapałałem chęcią pytania obcych ludzi o ich prawdę. Czy udało im się coś ustalić? Uzgodnić cokolwiek z samym sobą?"

Co wyszło z tych rozmów? Jaką prawdę przekazał reporterowi taksówkarz, który na co dzień słucha Trójki, a jaką pani "kasująca" produkty w delikatesach? Jaką prawdę można przywieźć z Laosu, Birmy czy Nowego Jorku? Jaką prawdę, po latach, może nam przekazać Fiodor Dostojewski?

O spotkaniach z nieznajomymi, a także - między innymi - o prawdzie własnej i o "Portrecie z pamięci" Mariusz Szczygieł opowiedział w audycji. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

Mariusz Szczygieł i Michał Nogaś festiwalu Literacki Sopot 2014 (fot. Monika Goldszmit-Czarniak) Mariusz Szczygieł i Michał Nogaś na Festiwalu Literacki Sopot 2014 (fot. Monika Goldszmit-Czarniak)


***

Tytuł audycji: Klub Trójki    
Prowadzi: Michał Nogaś
Gość: Mariusz Szczygieł (dziennikarz, reportażysta, pisarz)
Data emisji: 21.04.2016  
Godzina emisji: 21.07

mn/mk

Czytaj także

Czemu kręcą nas Czesi?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2015 13:17
W ramach Festiwalu "Literacki Sopot" odbędzie się debata "Czemu kręcą nas Czesi?". W Trójce na to pytanie próbuje odpowiedzieć Mariusz Szczygieł i Kama Margielska, współprowadzący wydawnictwa promujące czeską literaturę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzecia część antologii reportażu "100/XX+50"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2015 11:10
- Kiedy czytam reportaż, jestem kimś innym. Reportaż pozwala nam wejść w czyjeś życie i przez chwilę myśleć jak ktoś inny - mówi Mariusz Szczygieł, redaktor antologii reportażu "100/XX+50".
rozwiń zwiń

Czytaj także

12 przepisów na..., czyli literaci o rzeczach ważnych

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2015 13:20
W wigilię Bożego Narodzenia dwanaścioro cenionych pisarzy podzieliło się ze słuchaczami Trójki swoimi przepisami m.in. na odwagę, wrażliwość, cierpliwość czy solidarność.
rozwiń zwiń