Jakie jest znaczenie Konstytucji 3 maja?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2016 12:21
- Ci, którzy uchwalali Konstytucję 3 maja 1971 roku, mieli wielkie nadzieje, że otworzy ona nowy, wspaniały rozdział w historii Rzeczpospolitej - powiedział historyk prof. Andrzej Nowak.
Audio
  • Prof. Andrzej Nowak o znaczeniu Konstytucji 3 maja - kiedyś i dziś (Klub Trójki)
Profesor Andrzej Nowak był gościem Adama Hlebowicza
Profesor Andrzej Nowak był gościem Adama Hlebowicza Foto: J. Konecki/ PR

„Uznając, iż los nas wszystkich od ugruntowania i wydoskonalenia konstytucji narodowej jedynie zawisł, długim doświadczeniem poznawszy zadawnione rządu naszego wady, a chcąc korzystać z pory, w jakiej się Europa znajduje i z tej dogorywającej chwili, która nas samym sobie wróciła, wolni od hańbiących obcej przemocy nakazów, ceniąc drożej nad życie, nad szczęśliwość osobistą, egzystencję polityczną, niepodległość zewnętrzną i wolność wewnętrzną narodu, którego los w ręce nasze jest powierzony, chcąc oraz na błogosławieństwo, na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć, mimo przeszkód, które w nas namiętności sprawować mogą dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia Ojczyzny naszej i jej granic z największą stałością ducha, niniejszą konstytucję uchwalamy (…)”

Niech słowa Preambuły Ustawy Rządowej z 3 maja 1791 r., która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja, będą dla Państwa zaproszeniem do wysłuchania "Klubu Trójki". Spotkaliśmy się w 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, aby porozmawiać o jej znaczeniu dla Polski, wtedy i dziś.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzący:
Adam Hlebowicz
Gość: 
prof. Andrzej Nowak (historyk)
Data emisji:
3.05.2016
Godzina emisji:
21.05

fbi/ei

Czytaj także

Konstytucja 3 maja - dzieło oświeconych monarchistów

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2020 06:00
- Monarchizm zaproponowany w Konstytucji 3 maja miał wzmocnić polskie państwo - mówiła historyk, prof. Zofia Zielińska. - Reakcja Berlina i Petersburga przeciwko Konstytucji świadczą o tym, że nasze ówczesne przekonania były słuszne. Posłuchaj!
rozwiń zwiń