X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Katolicki Uniwersytet Lubelski - fenomen w otoczeniu demoludów

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2016 11:25
- KUL był jedyną uczelnią wyższą, w której nie obowiązywał marksizm jako uprzywilejowana ideologia. Nie działał tam też aparat partyjny - mówi prof. Andrzej Friszke, członek Rady IPN, znawca okresu PRL.
Audio
  • Rozmowa wokół książki "Między oporem a lojalnością" nt. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w okresie PRL (Klub Trójki)
Dziedziniec Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II
Dziedziniec Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła IIFoto: LLEW/[CC BY-SA 4.0]/Wikimedia Commons

Katolicki Uniwersytet Lubelski był fenomenem wśród demoludów, a historyk prof. Jerzy Kłoczowski był jedną z kluczowych postaci uczelni. Po nieudanej próbie werbunku przez kilkanaście lat SB prowadziła inwigilację prof. Kłoczowskiego, a on - mimo nacisków - pozostał wierny swoim zasadom.

Książka Macieja Sobieraja "Między oporem a lojalnością" pokazuje, jak skomplikowane były życiorysy wielu naukowców i studentów KUL. - KUL był ważną instytucją do inwigilowania, bo był jedną z centralnych instytucji polskiego Kościoła, tam kształcili się przyszli biskupi - przyznaje autor książki.

Wielu naukowców i studentów decydowało się na opór, niektórzy poddawali się naciskom SB. Wbrew niektórym opiniom, dokumenty zgromadzone w IPN pozwalają opisać wiele przypadków w miarę precyzyjnie. Ocena tych postaw należy do czytelnika.

Zachęcamy do wysłuchania dyskusji na ten temat w nagraniu "Klubu Trójki".

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzący:
Dariusz Rosiak
Goście:
Maciej Sobieraj (historyk lubelskiego oddziału IPN, autor książki pt. "Między oporem a lojalnością"), prof. Andrzej Friszke (członek Rady IPN, znawca okresu PRL)
Data emisji:
10.05.2016
Godzina emisji:
21.07

fbi/mk

Czytaj także

"Wielka odmowa" i mity komunizmu, z którymi trudno się rozstać

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 02:30
- Wybory każdej z postaci książki są niejednoznaczne. One uosabiają pewien fragment naszej mitologii narodowej dotyczącej komunizmu - mówi Dariusz Rosiak. Autor "Wielkiej odmowy" był gościem "Klubu Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykły portret rodziny Romaszewskich

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2014 04:40
Do księgarń trafiła książka Piotra Skwiecińskiego pt. "Romaszewscy. Autobiografia". To fascynujący wywiad-rzeka z jedną z najbardziej znanych rodzin w polskiej polityce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudna historia ofiar represji komunistycznych

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2016 12:15
- Przez więzienia i obozy pracy w komunistycznej Polsce przeszło około 1,5 mln ludzi. Wciąż niewiele wiemy o ich tragicznym losie, stąd nasze spotkanie - rozpoczął swoją audycję Wojciech Reszczyński.
rozwiń zwiń