"Wojna". Jak dziecko przeżywa rozwód rodziców?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2016 14:00
- Ta książka jest niezwykła, bo pokazuje wewnętrzne przeżycia dziecka w sytuacji, gdy rodzice się rozstają. A przecież bardzo trudno jest wyobrazić sobie to, co czuje dziecko, i jeszcze to opisać - mówiła o "Wojnie" prof. Katarzyna Schier, psycholog.
Audio
  • Dyskusja na temat książki "Wojna" (Klub Trójki/ Trójka)
Dzięki autorce książki wchodzimy w świat psychiczny dziecka i doświadczamy jak duży balast spada na dziecko w czasie rozstania rodziców.
Dzięki autorce książki wchodzimy w świat psychiczny dziecka i doświadczamy jak duży balast spada na dziecko w czasie rozstania rodziców.Foto: Glow Images/East News

W "Klubie Trójki" rozmawialiśmy o książce dla dzieci, niezależnie od tego, w jakim są wieku. Dla tych, które "muszą być mądre", muszą "sobie poradzić". "Wojna" to książka z obrazkami autorstwa poetki Gro Dahle i jej córki - rysowniczki Kai Dahle Nyhus.

- Mnie uderzyło to, że książkę pisze mama z 26-letnią córką. I nie było dla mnie jasne, czy to książka dla dzieci. Pomyślałam, że dobrze byłoby, gdyby ją czytała też mama z córką - dodała Katarzyna Schier.Tytułowa "wojna" to rozwód rodziców. A bohaterka książki, Inga, jest żołnierzem, i to obu wrogich stron; jest ich szpiegiem, podwójnym agentem. Jakby tego było mało, jest również opiekunem: i młodszego rodzeństwa, i w dużej mierze własnych rodziców. Tej wojny nie można wygrać.

Autorka książek dla dzieci Ewa Świerżewska zwracała uwagę, że trudna momentami treść "Wojny" jest przedstawiona bardzo sprawnie i adekwatnie w formie. Jej zdaniem jest to bardzo dużą zaletą tego wydawnictwa.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzący:
Dariusz Bugalski
Goście:
prof. Katarzyna Schier, psycholog (Uniwersytet Warszawski, psychoterapeutka), Ewa Świerżewska (założycielka portalu Qlturka.pl, promotorka kultury dziecięcej i autorka książek dla dzieci)
Data emisji:
11.05.2016
Godzina emisji:
21.09

ei/mk

Czytaj także

Mindware - twoja skrzynka z mózgowymi narzędziami

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2016 10:22
- Jak ją przeczytasz, nie wzrośnie ci IQ, ale będziesz o wiele mądrzejszy - obiecuje autor książki "Mindware. Narzędzia skutecznego myślenia" Richard Nisbett. Czy można mu wierzyć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym jest sztuka tworzenia własnej marki?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2016 12:33
- Uczę, jak w piękny sposób opowiadać o tym, co się robi na co dzień. Głównie w biznesie, ale można to przełożyć na wiele innych sfer życia, bo komunikacja jest bardzo ważna - mówiła Trójce Aleksandra Ślifirska.
rozwiń zwiń