Na co choruje polska szkoła?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2016 12:00
68 proc. uczniów mówi, że czuje się w szkole dobrze. Ale już tylko 50 proc. ma zaufanie do nauczycieli, a jedynie 40 proc. uważa, że może z nimi porozmawiać.
Audio
  • Goście Dariusza Bugalskiego dyskutują o kondycji polskiej szkoły (Klub Trójki/ Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Image/ East News

Uczniowie czują się w szkole niedostrzegani. Ważniejsze są wyniki. Uczniowie uważają, że nie mogą w szkole wyrażać swobodnie swoich poglądów i emocji. Ważniejsze są procedury. Uczniom brakuje w szkole poczucia wspólnotowości, autentycznych relacji, budowania społeczności. Takie wnioski płyną z raportu Fundacji Pokolenia oraz Fundacji Ośrodka Badań i Analiz Społecznych pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka.

Uczniowie uważają, że raczej nie mają wpływu na losy szkoły. Ale czy próbują mieć ten wpływ? Czy zależy im na tym? I szerzej - na czym polegają problemy współczesnej edukacji? Zapraszamy do wysłuchania dyskusji na ten temat.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzący:
Dariusz Bugalski
Goście:
Alicja Jabłonowska i Małgorzata Ciecholińska (Fundacja Pokolenia) oraz Beata Sobocińska (dyrektor Zespołu Edukacji i Wychowania Rzecznika Praw Dziecka)
Data emisji:
17.05.2016
Godzina emisji:
21.07

ei/fbi


Czytaj także

Spełnione marzenie o szkole idealnej

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2015 22:00
Margaret Rasfeld stworzyła i prowadzi w Berlinie słynne gimnazjum ewangelickie. To szkoła, która nie naucza i nie poucza, lecz uczy: spełnione marzenie Janusza Korczaka o "Szkole życia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ken Robinson wie, na co cierpi system

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2016 03:10
- Film z wykładem Kena Robinsona trwa 18 minut i zawiera opis tego, na co cierpi edukacja. Co ciekawe, film pokazywany gdziekolwiek na świecie sprawia, że rodzice, uczniowie i nauczyciele kiwają głowami - mówi psycholog Tomasz Wojtasik.
rozwiń zwiń