Jakie zagrożenie generuje islamski fundamentalizm?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2016 12:43
O islamie, muzułmańskim fundamentalizmie i o związanymi z tym zagrożeniami dla Europy i dla Polski rozmawiali goście "Klubu Trójki".
Audio
  • Goście Grzegorza Górnego dyskutują o islamskim fundamentalizmie (Klub Trójki/ Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Zamachowiec, który strzelał do Jana Pawła II - Mehmet Ali Ağca - wydał niedawno książkę, w której opisuje islamską wersję tzw. przepowiedni fatimskiej. Mówi ona o tym, że w 2017 roku islam zatriumfuje nad Europą. Czy wobec tego w XXI wieku przepowiednie i proroctwa mogą być siłą napędzającą politykę?

Dr Piotr Ślusarczyk mówił w Trójce, że proroctwo samo w sobie może napędzać postawy radykalne, ale "to nie jest jedyne tego rodzaju irracjonalne myślenie, które się rozpowszechnia w świecie islamu". Jak zatem w sposób racjonalny przewidzieć to, co ktoś planuje w sposób irracjonalny? - Przede wszystkim musimy sobie zdać sprawę z tego, że działanie terrorystów od samego początku jest bardzo umiejętnie planowane. Jego elementem są pewne znane nam z socjotechniki czy marketingu i psychomanipulacji narzędzia, wykorzystywane do radykalizacji - tłumaczył z kolei Krzysztof Liedel dodając, że nie przez przypadek terroryści samobójcy to najczęściej ludzie młodzi albo kobiety.

Dlaczego w islamie proroctwa i wizje odgrywają coraz większą rolę? Jak zmieniają się oblicza terroryzmu i jak zmienia się istota walki z nim? Między innymi o tym mówiliśmy w audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzący:
Grzegorz Górny
Goście: 
Piotr Ślusarczyk (portal Euroislam), Krzysztof Liedel (Collegium Civitas)
Data emisji:
18.05.2016
Godzina emisji:
21.07

ei/fbi

Czytaj także

Islamski problem echem grzechu pierworodnego Europy

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2015 06:13
Zamachy na redakcję Charlie Hebdo zmieniły Europę oraz podejście do islamu. - Istnieje duża grupa muzułmanów, których nie powinno się wykluczać z bycia Europejczykami, bo są lojalnymi obywatelami - mówi dr hab. Agata Skowron-Nalborczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Islamski ekstremizm. Czy i jak można go pokonać?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2016 12:14
- Chodzi o rozdział wiary od polityki. Ale żeby to się udało, trzeba krytycznie spojrzeć na własną religię, a nie szukać tego co złe przede wszystkim na zewnątrz - uważa Ayaan Hirsi Ali, autorka książki pt. "Heretyczka".
rozwiń zwiń