Jak nas widzą mieszkańcy innych krajów?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2016 13:15
- Ani jednego atrakcyjnego miejsca w Polsce nie potrafi wskazać 38 proc. Niemców, 65 proc. Francuzów, 66 proc. Brytyjczyków i 85 proc. Rosjan. Najczęstsze skojarzenia związane z Polską to powszechny alkoholizm i zacofane rolnictwo - zaczął swoją audycję Grzegorz Górny.
Audio
  • Jak nas widzą mieszkańcy innych krajów? (Klub Trójki)
Czy młodym pokoleniom uda się zerwać z negatywnymi stereotypami nt. Polski?
Czy młodym pokoleniom uda się zerwać z negatywnymi stereotypami nt. Polski?Foto: Pixabay/Pexels

Według doktora Macieja Szymanowskiego, byłego dyrektora Instytutu Polskiego w Budapeszcie i w Pradze, taki wizerunek bierze się z braku polskiej państwowości. - Przez cały XIX wiek nie mieliśmy państwa polskiego, w XX wieku bardzo krótko. Po 1989 roku bardzo wielu naszych rodaków wolało nie myśleć o historii przez duże "h", a w zamian skupiało się na kupowaniu mieszkań i bogaceniu się - tłumaczy gość "Klubu Trójki".

Jakie wymierne skutki mają negatywne opinie o Polsce? I jak nasze państwo stara się zerwać z krzywdzącymi stereotypami? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzący:
Grzegorz Górny
Goście:
dr Maciej Szymanowski (były dyrektor Instytutu Polskiego w Budapeszcie i w Pradze), Maciej Świrski (prezes Reduty Dobrego Imienia), Dorian Urbanowicz (Polak studiujący w Niemczech)
Data emisji:
1.06.2016
Godzina emisji:
21.07

fbi/mk

Czytaj także

Węgierska fascynacja Polską i Polakami

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2016 13:31
Skąd na Węgrzech wzięła się fascynacją Polską? Na czym polegał fenomen "pokolenia autostopowiczów"? W jaki sposób Polska pomogła Węgrom w odzyskaniu godności?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska absurdami stoi? Co utrudnia nam życie?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2016 15:30
Polska absurdami stoi? Skoro tak, to raczej leży, bo masa nieżyciowych, zaskakujących i głupich przepisów zatruwa nam życie codzienne. Dlaczego tak się dzieje?
rozwiń zwiń