Jak trenować mózg? Zapraszamy do ćwiczeń

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2016 11:00
Mózg, podobnie jak mięśnie, jeśli nie będziemy go trenować, będzie tracił swoje zdolności. W "Klubie Trójki" mówiliśmy o tym, jak w prosty sposób temu zapobiegać.
Audio
  • Psycholożki radzą, jak trenować mózg i jak dbać o pamięć (Klub Trójki/ Trójka)
Trenować mózg należny całe życie, nie tylko w dzieciństwie i młodości
Trenować mózg należny całe życie, nie tylko w dzieciństwie i młodości Foto: Glow Image/ East News

Co zatem zrobić, żeby mózg nie zardzewiał? - Kluczem jest zrównoważona aktywność na różnych płaszczyznach. Czyli trzeba szukać zajęć i wyzwań, ale w różnych obszarach. Każdego dnia trzeba starać się zrobić coś nowego, coś inaczej, coś stymulującego - radziła psycholożka Paulina Mechło.

Okazuje się, że mózg bardzo lubi nowe rzeczy, dlatego nie powinniśmy się ich bać. Ważne jest przy tym, żeby wyzwania, które sobie stawiamy, cały czas odrobinę wychodziły poza granice naszego komfortu i jednak były dla nas trudne. Przy tej okazji goście Trójki tłumaczą m.in., dlaczego na nasz rozwój bardziej wpływa rozwiązywanie sudoku niż krzyżówek.

Ćwiczenie pamięci może się okazać bardzo pomocne na wypadek takich problemów zdrowotnych jak udar. Dlaczego? Wszystko dzięki tzw. rezerwie poznawczej, o której więcej mówiliśmy w audycji. Zapraszamy do słuchania i wykonania ćwiczeń, które polecały zaproszone do studia ekspertki.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzący:
Dariusz Bugalski
Goście:
Paulina Mechło i Paulina Polek (psycholożki, neurokognitywistki, autorki książek "SuperPamięć" i "Trening intelektu")
Data emisji:
7.06.2016
Godzina emisji:
21.07

ei/mk

Czytaj także

Henry Marsh. Opowieści o życiu, śmierci i neurochirurgii

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2016 12:20
- Zostałem neurochirurgiem ponad 30 lat temu, bo wydawało mi się, że zrozumienie mózgu jako narządu fizycznego w jakiś sposób zdradzi mi sens życia. To oczywiście nonsens. Dowiedziałem się jednak, że niezwykła tajemnica ludzkiego życia polega na tym, że nasze myśli, uczucia, świadomość to procesy fizyczne - mówi w Trójce Henry Marsh.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mindware - twoja skrzynka z mózgowymi narzędziami

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2016 10:22
- Jak ją przeczytasz, nie wzrośnie ci IQ, ale będziesz o wiele mądrzejszy - obiecuje autor książki "Mindware. Narzędzia skutecznego myślenia" Richard Nisbett. Czy można mu wierzyć?
rozwiń zwiń