X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak trenować mózg? Zapraszamy do ćwiczeń

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2016 11:00
Mózg, podobnie jak mięśnie, jeśli nie będziemy go trenować, będzie tracił swoje zdolności. W "Klubie Trójki" mówiliśmy o tym, jak w prosty sposób temu zapobiegać.
Audio
  • Psycholożki radzą, jak trenować mózg i jak dbać o pamięć (Klub Trójki/ Trójka)
Trenować mózg należny całe życie, nie tylko w dzieciństwie i młodości
Trenować mózg należny całe życie, nie tylko w dzieciństwie i młodości Foto: Glow Image/ East News

Co zatem zrobić, żeby mózg nie zardzewiał? - Kluczem jest zrównoważona aktywność na różnych płaszczyznach. Czyli trzeba szukać zajęć i wyzwań, ale w różnych obszarach. Każdego dnia trzeba starać się zrobić coś nowego, coś inaczej, coś stymulującego - radziła psycholożka Paulina Mechło.

Okazuje się, że mózg bardzo lubi nowe rzeczy, dlatego nie powinniśmy się ich bać. Ważne jest przy tym, żeby wyzwania, które sobie stawiamy, cały czas odrobinę wychodziły poza granice naszego komfortu i jednak były dla nas trudne. Przy tej okazji goście Trójki tłumaczą m.in., dlaczego na nasz rozwój bardziej wpływa rozwiązywanie sudoku niż krzyżówek.

Ćwiczenie pamięci może się okazać bardzo pomocne na wypadek takich problemów zdrowotnych jak udar. Dlaczego? Wszystko dzięki tzw. rezerwie poznawczej, o której więcej mówiliśmy w audycji. Zapraszamy do słuchania i wykonania ćwiczeń, które polecały zaproszone do studia ekspertki.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzący:
Dariusz Bugalski
Goście:
Paulina Mechło i Paulina Polek (psycholożki, neurokognitywistki, autorki książek "SuperPamięć" i "Trening intelektu")
Data emisji:
7.06.2016
Godzina emisji:
21.07

ei/mk

Czytaj także

Henry Marsh. Opowieści o życiu, śmierci i neurochirurgii

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2016 12:20
- Zostałem neurochirurgiem ponad 30 lat temu, bo wydawało mi się, że zrozumienie mózgu jako narządu fizycznego w jakiś sposób zdradzi mi sens życia. To oczywiście nonsens. Dowiedziałem się jednak, że niezwykła tajemnica ludzkiego życia polega na tym, że nasze myśli, uczucia, świadomość to procesy fizyczne - mówi w Trójce Henry Marsh.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mindware - twoja skrzynka z mózgowymi narzędziami

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2016 10:22
- Jak ją przeczytasz, nie wzrośnie ci IQ, ale będziesz o wiele mądrzejszy - obiecuje autor książki "Mindware. Narzędzia skutecznego myślenia" Richard Nisbett. Czy można mu wierzyć?
rozwiń zwiń