Wielka kłótnia o serce. Dlaczego przeszczep budzi kontrowersje?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2016 00:30
- Transplantacja do dziś jest cudem ratowania czyjegoś życia. Dzięki medycynie, dawcom i przeszczepom, każdy kto pracuje w transplantologii, dotyka mistyki - mówi Paweł Klikowicz z portalu dawca.pl.
Audio
  • Dyskusja wokół przeszczepu serca. Za i przeciw transplantologii (Klub Trójki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/ East News

Do lat 60. XX wieku uważano, że serce jest siedliskiem uczuć, emocji i świadomości. Tymczasem - na co zwraca uwagę autorka książki "Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii", Anna Mateja - jest ono przede wszystkim organem służącym do przetaczania krwi. - To kim jesteśmy i jaki jest nasz charakter czy osobowość tkwi w mózgu, natomiast serce jest pompą, podtrzymującą nasze życie przez to, że transportuje krew, zawierającą tlen. Trzeba to sprowadzić do praw fizyki - podkreśla pisarka.

W programie wyjaśniliśmy m.in. dlaczego prof. Zbigniew Religa był nazywany "tatą", kto trafia do transplantologii i jaki moment przeszczepu jest najtrudniejszy z punktu widzenia lekarza. Co sprawia, że coraz mniej osób popiera transplantologię? Dlaczego ten temat budzi wciąż duże kontrowersje? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadzi: Dariusz Bugalski

Goście: Anna Mateja (autorka książki "Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii"), Paweł Klikowicz (koordynator portalu dawca.pl)

Data emisji: 13.06.2016

Godzina emisji: 21.08

sm/ei

Czytaj także

Anioły Medycyny i Anioły Farmacji. "Bohaterowie naszych czasów"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2016 11:39
- Człowiek pragnie podziękować swojemu lekarzowi. To zwieńczenie przejścia przez trudny moment w życiu, jakim jest choroba. Nagroda Anioły Medycyny i Anioły Farmacji ma być wyrazem tej wdzięczności - mówi Adam Górczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henry Marsh. Opowieści o życiu, śmierci i neurochirurgii

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2016 12:20
- Zostałem neurochirurgiem ponad 30 lat temu, bo wydawało mi się, że zrozumienie mózgu jako narządu fizycznego w jakiś sposób zdradzi mi sens życia. To oczywiście nonsens. Dowiedziałem się jednak, że niezwykła tajemnica ludzkiego życia polega na tym, że nasze myśli, uczucia, świadomość to procesy fizyczne - mówi w Trójce Henry Marsh.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak trenować mózg? Zapraszamy do ćwiczeń

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2016 11:00
Mózg, podobnie jak mięśnie, jeśli nie będziemy go trenować, będzie tracił swoje zdolności. W "Klubie Trójki" mówiliśmy o tym, jak w prosty sposób temu zapobiegać.
rozwiń zwiń