Kropla goryczy, która przelała czarę. Czerwiec 1976

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2016 17:28
- Podwyżki wywołały gniew i determinację, ale do protestów by nie doszło, gdyby nie arogancja człowieka, który miał wysłuchać próśb robotników. Powiedział, że marzą im się wille i samochody, podczas gdy jest dla nich tylko robota i nic więcej - mówi pisarz Wojciech Pesta.
Audio
  • Jaka jest spuścizna radomskiego czerwca 1976 roku? (Klub Trójki)
Walki uliczne w Radomiu przed gmachem KW PZPR
Walki uliczne w Radomiu przed gmachem KW PZPRFoto: Instytut Pamięci Narodowej

40 lat temu 25 czerwca 1976 roku ponad 20 tysięcy robotników wyszło na ulice Radomia, by zaprotestować przeciwko bardzo wysokim podwyżkom cen żywności. Bunt zmęczonego społeczeństwa ogarnął swym zasięgiem również Płock i Ursus. Kronikarz owych wydarzeń, Wojciech Pestka, podkreśla że Radom był w stosunku do innych miast Polski w specyficznej sytuacji. - Wszedł w okres powojenny z dorobkiem przemysłowym stworzonym w okresie budowania centralnego okręgu przemysłowego. Po wojnie mówiono, że Radom wszystko ma, w związku z czym nie inwestowano w to miasto - opowiada pisarz.

Czerwiec 76 - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Jaki był poziom jakości życia w Radomiu w latach 70.? Kto wziął udział w proteście? Jaka była chronologia wydarzeń czerwcowych dni? Co się stało po protestach? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadzi: Dariusz Rosiak

Goście: Wojciech Pestka (pisarz, poeta, kronikarz, tłumacz), Henryk Wujec (były poseł, minister i doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. społecznych, w czasie PRL opozycjonista)

Data emisji: 23.06.2016

Godzina emisji: 21.07

sm/mp

Czytaj także

Czy należy ujawnić zbiór zastrzeżony IPN?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2016 15:40
- Pytanie o lustrację to pytanie o to, czy obywatele mają prawo wiedzieć, kto ich reprezentuje i kto jest w elicie III RP - uważa pisarz i publicysta Bronisław Wildstein. - Nie mam zaufania do tych dokumentów - odpowiada publicystka Halina Bortnowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ursus. 40 lat po strajkach i demonstracjach

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2016 20:00
25 czerwca 1976 roku był w Polsce bardzo gorącym dniem - nie tylko ze względu na piękną, upalną pogodę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radom: uroczystości upamiętniające 40. rocznicę wydarzeń 76 roku

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2016 07:27
Po południu, w Mazowieckim Centrum Sztuki "Elektrownia", zaplanowano otwarcie wystawy fotografii Arkadiusza Kubisiaka "Ukarane miasto", a potem - z inicjatywy Stowarzyszenia "Radomski czerwiec '76" odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica na budynku ówczesnej siedziby KW PZPR, obecnie - Dyrekcji Lasów Państwowych.
rozwiń zwiń