Idee uzdrowienia kapitalizmu. Kooperatywa i spółdzielczość

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2016 16:58
Mężowie stanu II RP wraz z żonami byli silnie przywiązani do idei spółdzielczości i kooperatyzmu. - Z perspektywy młodego pokolenia jest chęć powrotu do tradycji spółdzielczych z lat 20., bo to, co stało się w czasach PRL, skompromitowało ten ruch - mówi Dominika Potkańska z Instytutu Spraw Publicznych.
Audio
  • Czym są dzisiaj idee spółdzielczości i kooperatywistyczne? (Klub Trójki)
Zwolennicy idei kooperatywistycznych widzieli w nich szansę narodzin obywatelskiej demokracji
Zwolennicy idei kooperatywistycznych widzieli w nich szansę narodzin obywatelskiej demokracjiFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

Kooperatyzm to szkoła w XIX-wiecznej ekonomii, silnie związana z ruchami lewicowymi, społeczną nauką Kościoła, jak również ruchami emancypacyjnymi. Najważniejsza w tym ruchu jest demokratyczna struktura. - Ta idea przewidywała tworzenie inicjatyw, których podstawowym rysem jest odpowiadanie na potrzebę ekonomiczną, która zarazem jest polityczną i społeczną. Każdy wybór ekonomiczny był też politycznym, więc wybierając dany produkt kształtujemy pewną politykę rynkową i zezwalamy na wpływ na nas - wyjaśnia dr Bartłomiej Błesznowski.

Jaka była rola kobiet w ruchu spółdzielczym? Dlaczego gospodynie poprzez dokonywanie zakupów są "władczyniami rynku"? Czy kooperatyści mieli te same przekonania polityczne? Jacy znani ludzie byli związani z tą ideą? Jakie były zasady kooperatyzmu i spółdzielczości? Co różni te dwa ruchy? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: dr Bartłomiej Błesznowski (Instytut Stosowanych Nauk Społecznych UW), Dominika Potkańska (Instytut Spraw Publicznych)
Data emisji: 4.07.2016
Godzina emisji: 21.07

sm/mk

Czytaj także

Jan Sowa: na bycie obywatelem mamy 10 minut dziennie

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2015 03:25
W jaki sposób moglibyśmy się przyczynić do zmiany Rzeczpospolitej? Jan Sowa w książce "Inna Rzeczpospolita jest możliwa!" opisuje projekt fundamentalnej zmiany politycznej, społecznej i kulturowej naszego kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski problem z zaufaniem. Jak je pielęgnować?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2015 03:04
- Zaufanie jest cechą, która rozwija się całe życie i jest to coś, na co nie można machnąć ręką - mówi psycholożka Aleksandra Denst-Sadura.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co zawdzięczamy bohaterom Poznańskiego Czerwca?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2016 13:30
Sześćdziesiąt lat temu, 28 czerwca 1956 roku, o godzinie szóstej trzydzieści robotnicy w poznańskich Zakładach im. Stalina (obecnie im. Hipolita Cegielskiego) rozpoczęli strajk.
rozwiń zwiń