Idee uzdrowienia kapitalizmu. Kooperatywa i spółdzielczość

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Idee uzdrowienia kapitalizmu. Kooperatywa i spółdzielczość
W polskiej branży spożywczej zazwyczaj przeważają male i średnie firmy. Ale z każdym rokiem ich ubywaFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

Mężowie stanu II RP wraz z żonami byli silnie przywiązani do idei spółdzielczości i kooperatyzmu. - Z perspektywy młodego pokolenia jest chęć powrotu do tradycji spółdzielczych z lat 20., bo to, co stało się w czasach PRL, skompromitowało ten ruch - mówi Dominika Potkańska z Instytutu Spraw Publicznych.

Posłuchaj

Czym są dzisiaj idee spółdzielczości i kooperatywistyczne? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Kooperatyzm to szkoła w XIX-wiecznej ekonomii, silnie związana z ruchami lewicowymi, społeczną nauką Kościoła, jak również ruchami emancypacyjnymi. Najważniejsza w tym ruchu jest demokratyczna struktura. - Ta idea przewidywała tworzenie inicjatyw, których podstawowym rysem jest odpowiadanie na potrzebę ekonomiczną, która zarazem jest polityczną i społeczną. Każdy wybór ekonomiczny był też politycznym, więc wybierając dany produkt kształtujemy pewną politykę rynkową i zezwalamy na wpływ na nas - wyjaśnia dr Bartłomiej Błesznowski.

Jaka była rola kobiet w ruchu spółdzielczym? Dlaczego gospodynie poprzez dokonywanie zakupów są "władczyniami rynku"? Czy kooperatyści mieli te same przekonania polityczne? Jacy znani ludzie byli związani z tą ideą? Jakie były zasady kooperatyzmu i spółdzielczości? Co różni te dwa ruchy? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: dr Bartłomiej Błesznowski (Instytut Stosowanych Nauk Społecznych UW), Dominika Potkańska (Instytut Spraw Publicznych)
Data emisji: 4.07.2016
Godzina emisji: 21.07

sm/mk

Polecane