X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zapomniani bohaterowie i ich tragiczne losy

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2016 13:10
- W "Klubie Trójki" powiemy o ludziach poddanych wielkiej próbie, której stawką była śmierć lub życie - rozpoczął audycję Grzegorz Górny.
Audio
  • Rozmowa o upamiętnieniu Polaków, którzy w czasie wojny ratowali Żydów (Klub Trójki/ Trójka)
Szacuje się, że w czasie wojny do uratowania jednego Żyda potrzeba było współpracy co najmniej 2-3 Polaków - mówili goście Trójki
Szacuje się, że w czasie wojny do uratowania jednego Żyda potrzeba było współpracy co najmniej 2-3 Polaków - mówili goście TrójkiFoto: Pixabay/forasteria

W Trójce opowiedzieliśmy o Polakach, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów, a nie doczekali się tytułu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Jedną z takich osób była Jadwiga Długoborska, krewna goszczącej w Trójce Magdaleny Gawin.

- Każde dziecko w mojej rodzinie wiedziało, dlaczego ona zginęła. Ja z tą historią dorastałam i o tej osobie dużo mówiło się w moim domu. Ale nie znaliśmy szczegółów jej życia - przyznała.

Jadwiga w hotelu, który prowadziła, ukrywała przynajmniej 40 osób. Została jednak wydana i trafiła w ręce Gestapo. Magdalena Gawin zidentyfikowała mordercę Jadwigi Długoborskiej i ustaliła część nazwisk osób ocalonych przez krewną.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której wspominaliśmy bohaterskie historie osób zapomnianych mimo niebywałej odwagi i niecodziennych czynów. Rozmawialiśmy też o tym, jak dbać o pamięć dotyczącą zapomnianych bohaterów i jaka była skala ratowania Żydów przez Polaków.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Goście: Magdalena Gawin (wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prywatnie krewna Jadwigi Długoborskiej), ks. dr Paweł Rytel-Andrianik (rzecznik prasowy episkopatu, jego dziadek był więźniem w Treblince)
Data emisji: 6.07.2016
Godzina emisji: 21.07

ei/mk

Czytaj także

Poglądy Jana Karskiego wciąż aktualne

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2015 03:14
- Jan Karski przez większość swojego życia uważał, że próba opowiedzenia światu o tym, czym był Holokaust z punktu widzenia naocznego świadka, była nieudana i poniósł klęskę - mówi Sławomir Grünberg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Annette Wieviorka i analiza machiny śmierci

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 00:54
- Dopiero wraz z odkryciem obozów zachodnich, to znaczy położonych na ziemiach starej III Rzeszy, przychodzi świadomość tego, czym był horror obozów - mówi prof. Annette Wieviorka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oddać sprawiedliwość Sprawiedliwym z sekretnego miasta

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 02:15
- Wystawa "Dobry adres" powstała, by oddać sprawiedliwość Sprawiedliwym oraz by pamiętać o tych, którzy pomagali Żydom - mówi Karolina Dzięciołowska z Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin".
rozwiń zwiń