Wojenna tragedia dzieci Zamojszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2016 22:24
- Prawdziwy dramat rozgrywał się, gdy rodziny z Zamojszczyzny po przymusowych wysiedleniach były rozdzielane - mówi Tomasz Wilde, archeolog i dokumentalista.
Audio
Dzieci polskie w niemieckim obozie pracy w Dzierżąznej k. Zgierza. W obozie tym były więzione m.in. dzieci z Zamojszczyzny
Dzieci polskie w niemieckim obozie pracy w Dzierżąznej k. Zgierza. W obozie tym były więzione m.in. dzieci z ZamojszczyznyFoto: Wikipedia Commons/ Domena publiczna

Tomasz Wilde zbierał materiały w różnych miejscach na świecie - od Zamojszczyzny po Boliwię. Jak podkreśla, łączy je podobna metafizyka, tajemnica i równie fascynująca historia. - Było mi znane hasło "dzieci Zamojszczyzny", ale to zupełnie co innego, jak się wchodzi w tę przestrzeń, rozmawia z osobami, które to pamiętają, przywołują obrazy. Każdy, kto by usłyszał taką historię, byłby nią głęboko zafascynowany i poruszony - opowiada dokumentalista.

Zamojszczyzna w czasie II wojny światowej była szczególnym regionem, w którym przeprowadzano doświadczenia, będące potem stosowane w różnych częściach III Rzeszy. Jedno z nich dotyczyło utworzenia przestrzeni życiowej w ramach Generalplan Ost. Rzecz dotyczyła w znacznej mierze czystości rasowej. - Idea była taka, by wybrane wioski w tym samym momencie były "czyszczone" z żywiołu słowiańskiego, a potem owe domostwa obejmowali osadnicy niemieccy - mówi Tomasz Wilde.

W programie mówiliśmy o tym, jak na opowieści starszego pokolenia reagowali najmłodsi i czy świadkowie owych wydarzeń chcieli dzielić się swoimi przeżyciami. Jak można zainteresować młodzież historiami rodzinnymi? Co było efektem działalności Tomasza Wilde na Zamojszczyźnie?

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Gość: Tomasz Wilde (archeolog, konserwator zabytków, autor filmów dokumentalnych)
Data emisji: 13.07.2016
Godzina emisji: 21.08

sm/mk

Czytaj także

Dramat obozu koncentracyjnego na kartach komiksu

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2015 10:50
- Komiks to medium, forma opowiadania. Często artyści używają tej formy do przekazywania swoich emocji, opowieści i wydarzeń historycznych - mówi Nikodem Cabała, twórca komiksów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Egzekutor, mściciel i bohater. Drapieżny ptak AK

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 02:43
- Pierwsze akcje strzelania do ludzi wzbudzały większe odczucia, a potem przywyka się do tego, że można to zrobić - opowiada Lucjan ‘Sęp’ Wiśniewski, jeden z ostatnich żyjących likwidatorów z Armii Krajowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Największa powojenna akcja przeciwko polskim partyzantom

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2016 18:09
- Obława augustowska była wielką operacją o charakterze wojskowym. Zaplanowana i przeprowadzona przez siły zbrojne Związku Sowieckiego, Armię Czerwoną, czyli przez żołnierzy z poboru, którzy wiedzieli, że wojna w Europie już się skończyła i nie warto narażać się na konflikt z miejscową ludnością - mówi historyk dr Piotr Łapiński.
rozwiń zwiń