Polska religijnym wzorem dla Europy. Czego możemy nauczyć innych?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2016 17:09
- Być może na tle wyjątkowego kryzysu Kościoła w Europie jesteśmy najlepsi, ale to nie znaczy, że jest dobrze. W naszym kraju jest wciąż dużo niedostatków i problemów - mówi Bogusław Łoziński, publicysta "Gościa Niedzielnego".
Audio
  • Czego możemy nauczyć Europę pod względem wiary? (Klub Trójki)
Przywitanie pielgrzymów, którzy przybyli do Polski na Światowe Dni Młodzieży i rozpoczęcie Dni w Diecezji w Szczecinie, 21 lipca. W Bazylice archikatedralnej św. Jakuba mszę świętą poprowadził abp. Andrzej Dzięga
Przywitanie pielgrzymów, którzy przybyli do Polski na Światowe Dni Młodzieży i rozpoczęcie Dni w Diecezji w Szczecinie, 21 lipca. W Bazylice archikatedralnej św. Jakuba mszę świętą poprowadził abp. Andrzej DzięgaFoto: PAP/Marcin Bielecki

Już wkrótce w Krakowie rozpoczną się Światowe Dni Młodzieży i do Polski przyjadą setki tysięcy młodych ludzi z całego świata. Zgodnie ze statystykami nasz kraj jest najbardziej katolickim w Europie pod względem największego odsetka wiernych, uczestniczących w niedzielnych mszach świętych, powołań kapłańskich i najwyższego stopnia akceptacji dla nauczania moralnego Kościoła.

Serwis specjalny
śdm 1200.jpg
Światowe Dni Młodzieży

- Różnica pomiędzy Polską i innymi krajami polega na tym, że nie jest to zaczynanie zupełnie od nowa. Dzięki papieżowi Janowi Pawłowi II, kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu oraz wyjątkowej historii naszego kraju, związanej z historią chrześcijaństwa ten początek nie odbywa się na nagim korzeniu, tylko mamy się do czego odwołać - uważa Michał Łuczewski, dyrektor programowy Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie.

Jak wyróżnia się Polska na duchowej mapie naszego kontynentu? W jaki sposób przebiegała laicyzacja Europy? Co prowadzi do kryzysu Kościoła i sekularyzacji? O tym m.in. rozmawialiśmy w audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Gość: Michał Łuczewski (dyrektor programowy Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie), Bogusław Łoziński (publicysta "Gościa Niedzielnego")
Data emisji: 20.07.2016
Godzina emisji: 21.07

sm/mp

Czytaj także

ŚDM. Wolontariusze już prawie gotowi

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2016 18:04
- Mamy dostateczną liczbę wolontariuszy oraz dostatecznie dobrych wolontariuszy - mówi Ewa Korbut z Biura Prasowego Światowych Dni Młodzieży.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowe Dni Młodzieży na antenie Trójki

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2016 16:37
25 lipca w Programie 3 ruszy Studio ŚDM (wydanie poranne o g. 8.35 oraz wydanie wieczorne o g. 21.05) - w audycji m.in. rozmowy z gośćmi i materiały reporterskie dziennikarzy Trójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rusza pierwszy etap Światowych Dni Młodzieży. Rozpoczynają się Dni w Diecezjach

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2016 12:27
Dni w Diecezjach potrwają do niedzieli 24 lipca. Do każdej diecezji trafi od kilkuset do kilku tysięcy zagranicznych gości. W sumie w Dniach w Diecezjach będzie uczestniczyć prawie 115 tysięcy młodych z całego świata.
rozwiń zwiń