Jaki jest fenomen Muzeum Powstania Warszawskiego?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2016 00:56
- Muzeum Powstania Warszawskiego jest żywe, bardzo emocjonalne, przemawia obrazem i dźwiękiem, jest spersonifikowane i działa jak człowiek, ma duszę i serce. Nie ma w nim anonimowych bohaterów, każdy ma swoje imię, nazwisko i historię - opowiada Barbara Kłaput, współautorka wystawy Muzeum Powstania Warszawskiego.
Audio
  • Co stanowi o wyjątkowości wystawy Muzeum Powstania Warszawskiego? (Klub Trójki)
Prezydent Andrzej Duda przemawia podczas spotkania z powstańcami w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. W związku z 72. rocznicą wybuchu powstania warszawskiego prezydent wręczył ordery i odznaczenia państwowe uczestnikom powstania warszawskiego oraz wolontariuszom i współpracownikom muzeum
Prezydent Andrzej Duda przemawia podczas spotkania z powstańcami w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. W związku z 72. rocznicą wybuchu powstania warszawskiego prezydent wręczył ordery i odznaczenia państwowe uczestnikom powstania warszawskiego oraz wolontariuszom i współpracownikom muzeumFoto: PAP/Jakub Kamiński

Muzeum Powstania Warszawskiego, otwarte 2004 roku, zapoczątkowało nowy rozdział w tradycji polskiego muzealnictwa. Była to pierwsza multimedialna i nowoczesna placówka w naszym kraju, opowiadająca o trudnych wydarzeniach z okresu II wojny światowej.

- Muzeum Powstania było pierwszym, ale w każdym kolejnym z projektów jest walka pomiędzy narracją, multimediami a faktycznym obiektem. To, że całość wychodzi i myślimy po latach o tych realizacjach, to fakt, że łapiemy jakiś balans, który jest różny w zależności od muzeum, bo do każdej instytucji należy przyłożyć inną słuchawkę - wyjaśnia Jarosław Kłaput, współautor wystawy Muzeum Powstania Warszawskiego.

W programie wyjaśniamy, co buduje muzeum jako placówkę narracyjną, jakie są jego tajemne składniki i jak wciągnąć zwiedzającego w opowiadaną historię. Czy instytucje tego typu potrzebują eksponatów? Jak udało się zdobyć pistolet Ali Agcy dla wadowickiego muzeum?

Powstanie Warszawskie - Serwis specjalny >>>

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadzi: Grzegorz Górny

Goście: Barbara i Jarosław Kłaputowie (współautorzy wystawy Muzeum Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 1.08.2016

Godzina emisji: 21.06

sm/fbi

Czytaj także

Był rozkaz: ma nie zostać kamień na kamieniu...

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2016 17:27
"Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony odstraszający przykład dla całej Europy" - brzmiał rozkaz Hitlera i Himmlera w odpowiedzi na wybuch Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powojenne losy powstańców warszawskich

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2016 18:30
Krystyna Sierpińska urodziła się 28 stycznia 1929 roku w Wagańcu na Kujawach. Jej ojciec zginął w obozie w Mauthausen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Idee związane z Powstaniem wciąż aktualne

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2016 18:09
- Powstanie Warszawskie było najbardziej demokratycznym i ludowym zrywem w dziejach Polski. Cały lud Warszawy poparł tę walkę - Piotr Gursztyn, dyrektor TVP Historia.
rozwiń zwiń