X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Państwa, których nie ma, a mogą zagrozić innym

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2016 18:16
- Parapaństwa to szara strefa na mapie świata. Stan zawieszenia tych organizmów sprawia, że rozmaite nielegalne operacje są dużo prostsze niż w przypadku państwa uznanego - opowiada reporter, Wojciech Górecki.
Audio
Jezioro Ritsa w Abchaskim Kaukazie. Abchazja jest państwem nieuznawanym ze stolicą w Suchumi. Zgodnie z prawem międzynarodowym jest republiką autonomiczną, wchodzącą w skład Gruzji, noszącą nazwę Abchaska Republika Autonomiczna
Jezioro Ritsa w Abchaskim Kaukazie. Abchazja jest państwem nieuznawanym ze stolicą w Suchumi. Zgodnie z prawem międzynarodowym jest republiką autonomiczną, wchodzącą w skład Gruzji, noszącą nazwę Abchaska Republika AutonomicznaFoto: Pixabay/devlopenet0

Parapaństwa lub nibypaństwa to twory, które mają cechy państw, ale nimi nie są. Czy mogą one zdestabilizować sytuację w regionie? Jak można je postrzegać? - Są to kraje, które mają własne terytorium, ludność i władze, ale są pozbawione uznania międzynarodowego i nie uczestniczą w relacjach międzynarodowych, choć posiadają siły zbrojne i kontrolują swoją ziemię - wyjaśnia Wojciech Górecki.

Po rozpadzie Związku Radzieckiego powstało trochę tego typu tworów, choć samo zjawisko jest starsze i występuje ono na wielu kontynentach. Tego typu organizmy bardzo różnią się między sobą. Niektóre z nich są uznane tylko przez nieliczne kraje, jak np. Abchazja i Osetia Południowa - respektowane przez Rosję i kilka innych państw.

W programie mówimy o parapaństwie, które znajduje się najbliżej granic naszego kraju i o związanych z tym niebezpieczeństwach. Tłumaczymy też, w jaki sposób fakt, że owe państwa nie są uznane na arenie międzynarodowej, wpływa na ich politykę.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Gość: Wojciech Górecki (analityk Ośrodka Studiów Wschodnich, były dyplomata w Azerbejdżanie, autor licznych książek o Kaukazie)
Data emisji: 24.08.2016
Godzina emisji: 21.07

sm/fbi

Czytaj także

Ormianie - mniejszość, która doprowadziła do orientalizacji Polski

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2016 16:16
- Ormianie bardzo żmudnie tworzyli sieć powiązań handlowych pomiędzy Polską a Orientem, co stało się główną specjalizacją tych kupców. Można powiedzieć, że Ormianie stworzyli polską zmianę kulturową, która nastąpiła w XVI-XVII wieku, którą nazywamy orientalizacją polskiej kultury - mówi historyk, dr Andrzej Zięba.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czemu świat milczy nad tureckim reżimem?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2016 16:17
- Turcja jest bardzo ważnym sojusznikiem NATO i pozostaje pytanie, czy taktyka udawania, że nic się nie dzieje jest właściwym sposobem, w jaki próbujemy ten kraj przy sobie zatrzymać - mówi dziennikarz Dawid Wildstein.
rozwiń zwiń