Polska w dniu wybuchu II wojny światowej. Prowokacje i upiorne zaskoczenia

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2016 13:00
- Przypadki rzekomych prowokacji i represji nagłaśniano na pierwszych stronach niemieckich gazet. Im bliżej 1 września 1939, tym bardziej narastała w prasie atmosfera grozy - mówi prof. Piotr Semków, reprezentujący Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni.
Audio
  • Jaka atmosfera panowała w Polsce w przededniu wybuchu II wojny światowej? (Klub Trójki)
Uroczystości uczczenia 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wieluń był jednym z pierwszych miast, na które 1 września spadły niemieckie bomby. Nalot rozpoczął się o godz. 4.40 atakiem na szpital Wszystkich Świętych; do godz. 14 na Wieluń spadło 380 bomb o łącznej wadze 46 ton. Według różnych źródeł, zginęło od 1200 do 2 tys. osób
Uroczystości uczczenia 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wieluń był jednym z pierwszych miast, na które 1 września spadły niemieckie bomby. Nalot rozpoczął się o godz. 4.40 atakiem na szpital Wszystkich Świętych; do godz. 14 na Wieluń spadło 380 bomb o łącznej wadze 46 ton. Według różnych źródeł, zginęło od 1200 do 2 tys. osóbFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

Wydarzenia z 1 września 1939 roku dla niektórych Polaków były zaskoczeniem. - Pojawiły się różne wiadomości o tym, że rozstrzeliwują, a przecież to niemożliwe, bo Niemcy są kulturalni i kto to widział, by oni mieli zabijać. Człowiek nie wierzył, a to wszystko niestety była prawda - opowiada świadek owych wydarzeń, nieżyjąca już dziś Krystyna Przewózka w nagraniu zarejestrowanym przez Dom Spotkań z Historią w ramach Archiwum Historii Mówionej.

Jak udało się zdekonspirować niemieckich agentów? Czy sąsiedzi wiedzieli, kto popiera Niemców, czy częściej dochodziło do upiornych zaskoczeń? Kto i w jaki sposób sporządzał listy śmierci? Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Gość: prof. Andrzej Gąsiorowski (kustosz Muzeum Stutthof w Sztutowie), prof. Grzegorz Berendt (Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku), prof. Piotr Semków (Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni)
Data emisji: 1.09.2016
Godzina emisji: 21.07

sm/fbi

Czytaj także

Dramat obozu koncentracyjnego na kartach komiksu

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2015 10:50
- Komiks to medium, forma opowiadania. Często artyści używają tej formy do przekazywania swoich emocji, opowieści i wydarzeń historycznych - mówi Nikodem Cabała, twórca komiksów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Egzekutor, mściciel i bohater. Drapieżny ptak AK

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 02:43
- Pierwsze akcje strzelania do ludzi wzbudzały większe odczucia, a potem przywyka się do tego, że można to zrobić - opowiada Lucjan ‘Sęp’ Wiśniewski, jeden z ostatnich żyjących likwidatorów z Armii Krajowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szacunek dla symbolu Polski Walczącej

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2016 17:02
Na koszulkach, zderzakach, spodenkach czy w formie tatuażu. Choć jest zastrzeżony, chyba już wszędzie można spotkać charakterystyczny znak Polski Walczącej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki jest fenomen Muzeum Powstania Warszawskiego?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2016 00:56
- Muzeum Powstania Warszawskiego jest żywe, bardzo emocjonalne, przemawia obrazem i dźwiękiem, jest spersonifikowane i działa jak człowiek, ma duszę i serce. Nie ma w nim anonimowych bohaterów, każdy ma swoje imię, nazwisko i historię - opowiada Barbara Kłaput, współautorka wystawy Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń