Andriej Tarkowski - genialny despota filmu

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2016 10:00
- Dla mnie wówczas, kiedy miałem szczęście go spotkać, był jednym z trzech, może pięciu, największych żyjących reżyserów świata - mówił w Trójce o Tarkowskim Jerzy Ilg.
Audio
  • Jerzy Ilg opowiada o Andrieju Tarkowskim (Klub Trójki/ Trojka)
Andriej Tarkowski, rosyjski reżyser, autor Stalkera, Zwierciadła, Andrieja Rublowa, jeden z największych geniuszy kina, zmarł trzydzieści lat temu
Andriej Tarkowski, rosyjski reżyser, autor "Stalkera", "Zwierciadła", "Andrieja Rublowa", jeden z największych geniuszy kina, zmarł trzydzieści lat temuFoto: Festival de Cine Africano de Córdoba/CC BY-SA 2.0

- Zrobił w życiu 7 filmów, żył 54 lata. Jego życie w Rosji było pełne kłopotów. Zresztą szukał ich sam, mając bardzo niezależny charakter i odwagę realizowania swoich wizji artystycznych - przyznał Jerzy Ilg.

Na planie Tarkowski był despotą. Gość Trójki opowiadał m.in., jak podczas pracy przy jednym z obrazów, kiedy filmowany był płonący dom, zacięła się jedna z kamer. Reżyser zażądał wtedy, żeby dom został odbudowany i ponownie podpalony. - Za pół miliona koron wybudowano dla niego ten dom, żeby mógł zrealizować swoją wizję artystyczną - powiedział Ilg.

Jak sabotowana była w Rosji praca Tarkowskiego, dlaczego zdecydował się ostatecznie (w dramatycznych okolicznościach) zostać na Zachodzie, jakim człowiekiem był w kontakcie bezpośrednim i dlaczego irytowali go ludzie radośni? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Gość: Jerzy Ilg (współautor wywiadu z Andriejem Tarkowskim, redaktor naczelny Społecznego Instytutu Wydawniczego "Znak")
Data emisji: 12.09.2016
Godzina emisji: 21.08

ei/fbi

Czytaj także

Emocje młodości w filmie "Wszystkie nieprzespane noce"

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2016 20:24
- Jest to film nakręcony w Warszawie i mówi o nas. Język odgrywa w nim dużą rolę, więc wydaje mi się, że zostanie on inaczej odebrany w Polsce niż za granicą - mówi Michał Marczak, autor filmu "Wszystkie nieprzespane noce".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przypadek" Kieślowskiego na nowo

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2016 14:43
Aleksandra Terpińska jest zwyciężczynią konkursu na scenariusz podczas festiwalu Nowe Horyzonty. Jej film będzie nosić tytuł "Najpiękniejsze fajerwerki ever" i jest inspirowany "Przypadkiem" Kieślowskiego.
rozwiń zwiń