Co decyduje o sukcesie sportowym, czyli psychologia sportu od kuchni

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2016 11:05
- Na igrzyskach olimpijskich w Moskwie po raz pierwszy z naszą kadrą olimpijską pojawił się psycholog, był to prof. Rychta. Od tego czasu psychologia sportu rozwija się bardzo dynamicznie, ale cały czas w sferze mentalnej tkwią rezerwy zawodników - uważa dr Joanna Basiaga-Pasternak.
Audio
  • Psychologowie sportu tłumaczą, co decyduje o mocnej psychice sportowca (Klub Trójki/ Trójka)
Czy dobry sportowiec musi być agresywny? Jakie cechy charakteru, przede wszystkim, decydują o sukcesie w sporcie?
Czy dobry sportowiec musi być agresywny? Jakie cechy charakteru, przede wszystkim, decydują o sukcesie w sporcie? Foto: Pixabay/skeeze

Ekspertka dodaje, że niestety nie wszyscy sportowcy i trenerzy czerpią z psychologii, tracąc przez to ważne narzędzie treningowe. Drugi z gości Trójki - dr Mirosław Mikicin - podkreśla przy tym, że o psychologii należy pamiętać już na etapie wyławiania młodych, zdolnych dzieci.

Mirosław Mikicin stawia tezę, że pracę z psychologami zacząć należy już na etapie rekrutacji. - Bo predyspozycje psychiczne są tak samo ważne jak szybkość, sprawność czy wytrzymałość - podkreśla.

Jakie zatem cechy predestynują do bycia dobrym sportowcem? Czym jest motywacja i co się na nią składa? Czy sport wymaga osobowości agresywnej? Między innymi o tym usłyszeć można w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: dr Joanna Basiaga-Pasternak (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie) oraz dr Mirosław Mikicin (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)
Data emisji: 20.09.2016
Godzina emisji: 21.08

ei/mk

Czytaj także

Agresja - naturalna broń dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2016 11:00
- Dzieci mają potrzebę, by być dla kogoś wartościowe. Jeśli to dostają w domu, to rzadziej są agresywne - uważa Ewa Borgosz, pedagog z Uniwersytetu SWPS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiedy socjologia i filozofia zaglądają w talerze

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2016 11:05
- W tym gronie chyba wszyscy zgodzą się, że kuchnia to zbyt ważny temat, żeby go zostawić kucharzom - rozpoczął swoją audycję Dariusz Karłowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie po wypadku. "Nauczmy się doceniać małe rzeczy"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2016 17:22
- Wydaje mi się, że bardzo ważne jest to, by doceniać małe rzeczy, nawet te najmniejsze i żyć bez oczekiwań, brać życie takim, jakim jest. Mieć więcej zrozumienia dla siebie i innych - mówi fizjoterapeutka Beata Jałocha.
rozwiń zwiń