X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zygmunt Haupt: eksplozja polszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2016 13:20
- Czytając prozę Zygmunta Haupta, trudno pozbyć się wrażenia, że mamy do czynienia z gawędziarzem. U niego zderzają się dwa światy: żywioł mowy i nadbudowania szczegółów - mówi Krzysztof Rutkowski.
Audio
  • Zygmunt Haupt: eksplozja polszczyzny (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Ricardo Lago/Flickr.com/CC BY-SA 2.0

To jeden z największych i najbardziej "osobnych" polskich pisarzy XX wieku. Zygmunt Haupt napisał tylko dwa tomy opowiadań, ale te dzieła wystarczyły do stworzenia odrębnego świata w polskiej literaturze. Szersza publiczność dopiero teraz zaczyna go poznawać.

- Jego twórczość bardzo cenili Jerzy Giedroyc i Gustaw Herlig-Grudziński. W paryskiej "Kulturze" od pierwszych numerów ukazywały się opowiadania Zygmunta Haupta, jednak on się nie przebijał przez długie lata i funkcjonował w kręgu wtajemniczonych, a to cecha największych pisarzy - mówi pisarz, eseista i literaturoznawca Krzysztof Rutkowski.

- Hauptowskie pisanie pokazuje, czym jest język polski, w jaką doskonałość można się zapędzić, mając taki talent i doświadczenie - ocenia Andrzej Stasiuk. - Jego twórczość pokazuje, jak głęboko słowa przylegają do desygnatów. Dla mnie to moment, w którym rzeczywistość zamienia się w literaturę i odwrotnie - dodaje pisarz i wydawca.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania, w którym goście Dariusza Rosiaka mówili m.in. o Hauptowskich powrotach do dzieciństwa, o Podolszczyźnie, z której pochodził, oraz życiu pisarza na emigracji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Gość: Krzysztof Rutkowski (pisarz, eseista, literaturoznawca), Andrzej Stasiuk (pisarz, wydawca)
Data emisji: 3.10.2016
Godzina emisji: 21.08

mk/mp

Czytaj także

Eryk Lipiński - rewolucjonista kultury

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2016 12:58
- Dla niego ważna była osobista integralność we wszystkim, co robił. Nie był wesołkiem. Był oczywiście człowiekiem dowcipnym, ale to nie był jajcarz - wspomina ojca, Eryka Lipińskiego, Tomasz Lipiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zupełnie zapomniana twórczość Leo Lipskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2016 13:40
- To opowieść o całkowitym oddaniu się jednej sprawie, o odnalezieniu sensu w czymś pozornie błahym i o "zamurowaniu" we własnym ciele - opowiadają o książce "Piotruś" Leo Lipskiego Wacław Holewiński i Katarzyna Wójcik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczepan Twardoch i jego "Król"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2016 23:00
Pisarz był gościem Michała Nogasia w "Z najwyższej półki" na dziesięć dni przed premierą nowej powieści, której akcja toczy się w Warszawie w roku 1937.
rozwiń zwiń