X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Gorące komentarze do literackiego Nobla

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2016 08:39
W dniu ogłoszenia laureata literackiej Nagrody Nobla przygotowaliśmy "Klub Trójki" poświęcony temu wydarzeniu.
Audio
  • Gorące komentarze do literackiego Nobla (Klub Trójki)
Bob Dylan ma już na swoim koncie Grammy, Oscara i Nagrodą Pulitzera
Bob Dylan ma już na swoim koncie Grammy, Oscara i Nagrodą Pulitzera Foto: PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Tegorocznym laureatem literackiej Nagrody Nobla został amerykański poeta i piosenkarz Bob Dylan. O dzisiejszych wydarzeniach w Sztokholmie oraz o twórczości Boba Dylana rozmawialiśmy w "Klubie Trójki" z Martą Prochwicz, która obserwowała i sfotografowała ogłoszenie werdyktu Szwedzkiej Akademii, Piotrem Metzem oraz Filipem Łobodzińskim, tłumaczem tekstów Dylana i piosenkarzem, członkiem zespołu DYLAN.PL.

Po raz pierwszy, odkąd zajmujemy się literackim Noblem, nazwisko laureata Nagrody Nobla w tej dziedzinie zostało przez Szwedzką Akademię (SzA) ogłoszone po zakończeniu tygodnia ujawniania nazwisk laureatów w dziedzinach pozostałych (chemia, fizyka, medycyna lub fizjologia, pokój). Owo opóźnienie spowodowane było kalendarzem obrad Szwedzkiej Akademii, jak wyjaśniała w TPK Marta Prochwicz ze Sztokholmu - nasza przewodniczka po noblowskim świecie. Z tego samego powodu informacja na stronie Nobelprize.org o terminie ujawnienia wyniku głosowania szwedzkich akademików zawsze pojawia się w ostatniej chwili ("the date will be set later").

Nie próbujemy już dociekać, dlaczego kalendarz tych obrad jest taki nieprzewidywalny. Nazwisko laureata  literackiego Nobla natomiast budzi zawsze największe zainteresowanie i często budzi także kontrowersje. Przedłużające się oczekiwanie werdyktu SzA podsyciło w tym roku ciekawość. Okoliczności ogłoszenia oraz scenariusz uroczystości grudniowych odbywają się jednak zawsze według raz ustalonego scenariusza i tu w zasadzie na żadne niespodzianki nie liczymy.

Nagroda Nobla 2016 - więcej informacji>>>

I my także z roku na rok realizujemy podobny scenariusz. Dzień ogłoszenia nazwiska laureata kończymy "Trójką pod Księżycem" bądź "Klubem Trójki". W tym roku w naszym "noblowskim" kalendarzu znalazł się "Klub Trójki". W obu audycjach nie zajmujemy się literaturą, a samym wydarzeniem.

Do tradycji naszych "noblowskich" spotkań należy łączenie się ze Sztokholmem. Do ubiegłego roku mieliśmy dwoje rozmówców: wspomnianą Martę Prochwicz oraz byłego korespondenta PR i TV - Piotra Cegielskiego. Piotr Cegielski odszedł nagle 5 maja tego roku. W tej audycji podziękowaliśmy mu za lata bezinteresownej współpracy (korespondowaliśmy z nim, kiedy już nie zajmował się dziennikarstwem). Był znakomitym rozmówcą, wyjątkowo kompetentnym i pełnym uroku. W 2015 roku już nie mógł uczestniczyć w naszej audycji z powodów osobistych. Przywołaliśmy fragment z jego wypowiedzi z roku 2014 (Noblistą został wtedy Patrick Modiano).

PS. Dziś zmarł Dario Fo, urodzony w 1926 roku włoski pisarz, autor sztuk teatralnych i kompozytor, laureat literackiego Nobla z 1997 roku.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji:
13.10.2016
Godzina emisji:
21.08

Czytaj także

20-lecie Nobla dla Wisławy Szymborskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2016 02:00
Od lat w tygodniu ogłaszania nazwisk laureatów Nagrody Nobla (chemia, fizyka, fizjologia lub medycyna, literatura, pokojowa) w "Trójce pod Księżycem" (wcześniej - w "Klubie Trójki") rozmawiamy o tym, czym żyje w tych dniach Sztokholm, nade wszystko komentujemy to, co wydarzyło się w stolicy Szwecji w czwartek.
rozwiń zwiń