Gorące komentarze do literackiego Nobla

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2016 08:39
W dniu ogłoszenia laureata literackiej Nagrody Nobla przygotowaliśmy "Klub Trójki" poświęcony temu wydarzeniu.
Audio
  • Gorące komentarze do literackiego Nobla (Klub Trójki)
Bob Dylan ma już na swoim koncie Grammy, Oscara i Nagrodą Pulitzera
Bob Dylan ma już na swoim koncie Grammy, Oscara i Nagrodą Pulitzera Foto: PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Tegorocznym laureatem literackiej Nagrody Nobla został amerykański poeta i piosenkarz Bob Dylan. O dzisiejszych wydarzeniach w Sztokholmie oraz o twórczości Boba Dylana rozmawialiśmy w "Klubie Trójki" z Martą Prochwicz, która obserwowała i sfotografowała ogłoszenie werdyktu Szwedzkiej Akademii, Piotrem Metzem oraz Filipem Łobodzińskim, tłumaczem tekstów Dylana i piosenkarzem, członkiem zespołu DYLAN.PL.

Po raz pierwszy, odkąd zajmujemy się literackim Noblem, nazwisko laureata Nagrody Nobla w tej dziedzinie zostało przez Szwedzką Akademię (SzA) ogłoszone po zakończeniu tygodnia ujawniania nazwisk laureatów w dziedzinach pozostałych (chemia, fizyka, medycyna lub fizjologia, pokój). Owo opóźnienie spowodowane było kalendarzem obrad Szwedzkiej Akademii, jak wyjaśniała w TPK Marta Prochwicz ze Sztokholmu - nasza przewodniczka po noblowskim świecie. Z tego samego powodu informacja na stronie Nobelprize.org o terminie ujawnienia wyniku głosowania szwedzkich akademików zawsze pojawia się w ostatniej chwili ("the date will be set later").

Nie próbujemy już dociekać, dlaczego kalendarz tych obrad jest taki nieprzewidywalny. Nazwisko laureata  literackiego Nobla natomiast budzi zawsze największe zainteresowanie i często budzi także kontrowersje. Przedłużające się oczekiwanie werdyktu SzA podsyciło w tym roku ciekawość. Okoliczności ogłoszenia oraz scenariusz uroczystości grudniowych odbywają się jednak zawsze według raz ustalonego scenariusza i tu w zasadzie na żadne niespodzianki nie liczymy.

Nagroda Nobla 2016 - więcej informacji>>>

I my także z roku na rok realizujemy podobny scenariusz. Dzień ogłoszenia nazwiska laureata kończymy "Trójką pod Księżycem" bądź "Klubem Trójki". W tym roku w naszym "noblowskim" kalendarzu znalazł się "Klub Trójki". W obu audycjach nie zajmujemy się literaturą, a samym wydarzeniem.

Do tradycji naszych "noblowskich" spotkań należy łączenie się ze Sztokholmem. Do ubiegłego roku mieliśmy dwoje rozmówców: wspomnianą Martę Prochwicz oraz byłego korespondenta PR i TV - Piotra Cegielskiego. Piotr Cegielski odszedł nagle 5 maja tego roku. W tej audycji podziękowaliśmy mu za lata bezinteresownej współpracy (korespondowaliśmy z nim, kiedy już nie zajmował się dziennikarstwem). Był znakomitym rozmówcą, wyjątkowo kompetentnym i pełnym uroku. W 2015 roku już nie mógł uczestniczyć w naszej audycji z powodów osobistych. Przywołaliśmy fragment z jego wypowiedzi z roku 2014 (Noblistą został wtedy Patrick Modiano).

PS. Dziś zmarł Dario Fo, urodzony w 1926 roku włoski pisarz, autor sztuk teatralnych i kompozytor, laureat literackiego Nobla z 1997 roku.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji:
13.10.2016
Godzina emisji:
21.08

Czytaj także

20-lecie Nobla dla Wisławy Szymborskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2016 02:00
Od lat w tygodniu ogłaszania nazwisk laureatów Nagrody Nobla (chemia, fizyka, fizjologia lub medycyna, literatura, pokojowa) w "Trójce pod Księżycem" (wcześniej - w "Klubie Trójki") rozmawiamy o tym, czym żyje w tych dniach Sztokholm, nade wszystko komentujemy to, co wydarzyło się w stolicy Szwecji w czwartek.
rozwiń zwiń