Wrocław za kilka dni stanie się filmową stolicą świata

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2016 00:54
Na rozdanie Europejskich Nagród Filmowych do Wrocławia zawitają m.in. Ken Loach, Wim Wenders, Pierce Brosnan, Jean-Claude Carrière, Pedro Almodovar. Wśród nominowanych do wyróżnienia jest też Tomasz Wasilewski. - Jestem w gronie osób, które cenię, kocham ich kino i mam nadzieję, że będziemy wszyscy świętować - mówił w Trójce reżyser.
Audio
  • Wrocław przygotowuje się na rozdanie Europejskich Nagród Filmowych (Klub Trójki)
Polski reżyser filmowy i scenarzysta Tomasz Wasilewski został nominowany za Zjednoczone stany miłości
Polski reżyser filmowy i scenarzysta Tomasz Wasilewski został nominowany za "Zjednoczone stany miłości"Foto: Paul Katzenberger - Praca własna/lic. CC BY-SA 4.0

Po 10 latach Europejskie Nagrody Filmowe wróciły do Polski i zostaną przyznane w najbliższą sobotę we Wrocławiu. Pierwszym zwycięzcą w kategorii Najlepszy Film Fabularny był Krzysztof Kieślowski za "Krótki film o zabijaniu". - Ostatnim razem widziałem ten film, gdy pisałem do niego muzykę w latach 80. XX wieku. Pamiętam to uczucie, atmosferę, jaka panowała, gdyśmy ten film robili, Krzysia Globisza jako adwokata i Mirosława Bakę, który grał mordercę. Po projekcji w Cannes, gdy ludzie widzieli Bakę, uciekali i mówili, że to morderca - opowiadał Zbigniew Preisner, który napisał muzykę do dzieła Kieślowskiego.

Zdaniem kompozytora to wspaniale, że uroczystość wręczenia nagród odbędzie się we Wrocławiu, bo o mieście będzie głośno i do stolicy Dolnego Śląska zawita cały świat filmowy. Ten aspekt promocji miasta podkreślała też Ewa Gołąb-Nowakowska z Biura Współpracy z Zagranicą. - Odwiedzą nas wybitni twórcy. Między innymi Wim Wenders przyjedzie wcześniej i będzie oglądał Wrocław - przyznała.

Do tak wyjątkowego wydarzenia Wrocław także przygotowuje się wyjątkowo. Jednym ze sposobów na zbudowanie w mieście odpowiedniej atmosfery jest trwający od września przegląd filmów uhonorowanych nagrodą, o czym opowiadał Roman Gutek.

W programie mówiliśmy o tym, jak Europejskie Nagrody Filmowe trafiły do Polski i jakie są prognozy dla tegorocznych kandydatów.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Goście: 
Zbigniew Preisner (kompozytor, producent muzyczny), Tomasz Wasilewski (reżyser, scenarzysta), Ewa Gołąb-Nowakowska (dyrektor Biura Współpracy z Zagranicą Miasta Wrocławia), Roman Gutek (kurator ds. filmu Europejskiej Stolicy Kultury, animator, współzałożyciel filmy Gutek Film)
Data emisji: 6.12.2016
Godzina emisji: 21.09

sm/ei

Czytaj także

Film o próbie znalezienia siebie

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2016 18:00
- Wszystkie bohaterki łączy dążenie do nakarmienia swoich tęsknot, do znalezienia miłości, do określenia siebie - mówi Magdalena Cielecka, jedna z aktorek występujących w filmie Tomasza Wasilewskiego "Zjednoczone stany miłości".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe Horyzonty: widzowie lubią trudne kino

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2016 15:24
- Mamy powody do radości, bo jest bardzo dużo osób, które chcą oglądać filmy - mówi dyrektor wrocławskiego festiwalu Nowe Horyzonty Roman Gutek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magdalena Cielecka i inne niebezpieczne kobiety

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2016 21:00
- To rekomendacja Mai Ostaszewskiej skłoniła mnie do zagrania w filmie "Pitbull. Niebezpieczne kobiety" - mówi Magdalena Cielecka.
rozwiń zwiń