Jaka jest kondycja polskiej lewicy?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 13:23
Czy ruchy lewicowe mają w Polsce szansę bytu, skoro nie mają swojej reprezentacji w Sejmie? O tym dyskutowaliśmy w "Klubie Trójki".
Audio
  • Czy ruchy lewicowe w Polsce mają przyszłość? (Klub Trójki/ Trójka)
Wóz agitacyjny PPS podczas wyborów do Rady Miejskiej Warszawy w okresie międzywojennym
Wóz agitacyjny PPS podczas wyborów do Rady Miejskiej Warszawy w okresie międzywojennymFoto: wikipedia/domena publiczna

Grzegorz Górny na początku audycji przypomniał, że "PRL miał być ustrojem sprawiedliwości społecznej. Okazał się jednak ustrojem niesprawiedliwości". Czy zatem to okres PRL winien jest temu, że w Polsce nie narodziła się lewica postsolidarnościowa? I skąd na polskiej scenie politycznej tak duża rola lewicy postkomunistycznej?

- Jeśli w Polsce miała powstać jakaś lewica, to bardzo trudno było ją oprzeć na tradycyjnych wzorcach socjaldemokratycznych, bo klasy robotniczej było mało i padła ona ofiarą transformacji ustrojowej - powiedział politolog prof. Rafał Chwedoruk.

Dziennikarz i publicysta Krzysztof Wołodźko przyznał natomiast, że osobiście odwołuje się do tradycji Polskiej Partii Socjalistycznej. - Tradycję PPS próbowano reaktywować. Ale problem polega na tym, że dużej części lewicy już w czasie transformacji nie udało się nawiązać kontaktu z polskim społeczeństwem - powiedział. Przyznał jednak przy tym, że jest optymistą, jeśli chodzi o rozwój ruchu lewicowego w Polsce. Czy ta nadzieja jest zasadna? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Gość: politolog prof. Rafał Chwedoruk (Uniwersytet Warszawski), Krzysztof Wołodźko (dziennikarz i publicysta "Nowego Obywatela")
Data emisji: 7.12.2016
Godzina emisji: 21.10

ei/fbi

Czytaj także

Marcin Kasprzak – męczennik ruchu robotniczego

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2014 07:00
Historia Kasprzaka jest jak gotowy scenariusz filmowy. Idealista, bojownik o sprawę robotniczą, który igrał z władzami pruskimi i rosyjskimi. Zabrakło tylko szczęśliwego zakończenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bolesław Limanowski - nestor PPS

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2020 05:45
- Wielbiliśmy w nim nie tylko uczonego, pisarza, szermierza wolności, ale człowieka, który dla idei cierpiał tak długo na tułactwie, zawsze w biedzie – mówił na antenie Radia Wolna Europa jego uczeń gen. Marian Kukiel.
rozwiń zwiń