Bohater ze Śląska, dzięki któremu nie powtórzyła się tragedia Wujka

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2016 02:03
- Przez długie lata wydawało mi się, że o stanie wojennym na Śląsku wiem wszystko. Kiedy Janek Smyk powiedział mi, że istnieje taka postać jak Jerzy Szewełło, to osłupiałam - opowiada reportażystka, Anna Sekudewicz.
Audio
  • Pułkownik Jerzy Szewełło - zapomniany bohater stanu wojennego na Śląsku (Klub Trójki)
16 grudnia 1980 r. w kopalni Wujek w Katowicach doszło do masakry górników, strajkujących przeciw ogłoszeniu stanu wojennego. Zginęło 9 górników, a kilkudziesięciu innych zostało rannych. Dzięki postawie pułkownika Szewełło nie doszło do rozlewu krwi w pobliskiej kopalni Ziemowit
16 grudnia 1980 r. w kopalni Wujek w Katowicach doszło do masakry górników, strajkujących przeciw ogłoszeniu stanu wojennego. Zginęło 9 górników, a kilkudziesięciu innych zostało rannych. Dzięki postawie pułkownika Szewełło nie doszło do rozlewu krwi w pobliskiej kopalni ZiemowitFoto: PAP/Marek Janicki

13 grudnia 1981 roku masakrze w kopalni węgla kamiennego Ziemowit w Lędzinach zapobiegł pułkownik Jerzy Szewełło. Jest znany wśród górników, jednak szersza publiczność nic o nim nie wie. Pod ziemią było wówczas ok. 2 tysiące osób. Pułkownik nie wykonał rozkazu i nakazał wycofanie czołgów spod bramy kopalni. - W każdych czasach należy być człowiekiem - podsumowuje postawę pułkownika jego siostra, Aleksandra Nowacka.

- Tę historię można potraktować wielopłaszczyznowo i to, co jest tu fascynujące dla mnie, to że mamy do czynienia z niejednoznacznym bohaterem. Następuje punkt zwrotny w życiu człowieka. Pułkownik z różnymi myślami się bił, a odmówił wykonania rozkazu wojska ludowego, co złamało mu karierę - opowiada dziennikarka, Anna Sekudewicz.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której wyemitowaliśmy również poruszający reportaż "Komisarz Jerzy" autorstwa Anny SekudewiczJana Smyka na temat tej niezwykłej postaci.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: Anna SekudewiczJan Smyk (autorzy reportażu "Komisarz Jerzy"), Aleksandra Nowacka (poetka i autorka książki o bracie Jerzym Szewełło)
Data emisji: 13.12.2016
Godzina emisji: 21.08

sm/mk

Czytaj także

Spór o Jaruzelskiego. Bohater, czy zdrajca?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2014 18:24
- Generał Wojciech Jaruzelski powinien być pochowany na cmentarzu sowieckim - mówił w "Pulsie Trójki" poseł PiS Zbigniew Girzyński. - Pan się zagalopowuje - upomniał go Stanisław Wziątek z SLD.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kropla goryczy, która przelała czarę. Czerwiec 1976

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2016 17:28
- Podwyżki wywołały gniew i determinację, ale do protestów by nie doszło, gdyby nie arogancja człowieka, który miał wysłuchać próśb robotników. Powiedział, że marzą im się wille i samochody, podczas gdy jest dla nich tylko robota i nic więcej - mówi pisarz Wojciech Pesta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cisi bohaterowie stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 21:30
W czasie stanu wojennego i trudnych lat 80. wiele osób działało w opozycji i nie są to ludzie, których nazwiska są powszechnie znane.
rozwiń zwiń