Ulmowie i inni niezwykli bohaterowie, którzy ratowali Żydów

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 06:54
- W mojej rodzinie raczej nie wspominało się o Ulmach. O całej historii dowiedziałam się przeglądając w dzieciństwie zdjęcia rodzinne. Tych osób zupełnie nie rozpoznawałem i pytałem, kim są - mówi historyk Mateusz Szpytma z IPN, krewny Józefa i Wiktorii Ulmów.
Audio
  • Rozmowa o Polakach, którzy w czasie wojny ratowali Żydów (Klub Trójki/ Trójka)
Nierozpoznany Żyd na ulicy Miechowa
Nierozpoznany Żyd na ulicy MiechowaFoto: nac.gov.pl

Ulmowie byli mieszkańcami wsi Markowa w dzisiejszym województwie podkarpackim. Podczas okupacji niemieckiej dali schronienie ośmiorgu Żydom. O tym fakcie doniósł Niemcom tzw. granatowy policjant z Łańcuta. Rankiem 24 III 1944 r. przed dom Ulmów przybyło pięciu niemieckich żandarmów oraz kilku granatowych policjantów. Najpierw zamordowano Żydów, potem Józefa i Wiktorię (będącą w siódmym miesiącu ciąży) oraz ich.

Czytaj też
żydzi1200.jpg
Fotografie Żydów polskich

W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2003 r. w diecezji przemyskiej rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów. Ich rodzinna wioska stała się miejscem, gdzie w tym roku otwarto muzeum upamiętniające Polaków ratujących Żydów.

 Dlaczego Ulmowie tak długo czekali na upamiętnienie? Czy wiadomo dokładnie, ilu Polaków ukrywało Żydów? Między innymi o tym mówiliśmy w audycji, w której telefonicznie łączyliśmy się też z Abrahamem Segalem z Hajfy (uratowany w Markowej przez polską rodzinę) i prof. Janem Żarynem (historykiem, który opowiadał m.in. o swoich rodzicach, którzy ratowali Żydów w Szeligach pod Warszawą)

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Gość: Mateusz Szpytma (historyk IPN, krewny Józefa i Wiktorii Ulmów), Abraham Segal (uratowany w Markowej przez Polską rodzinę), prof. Jan Żaryn (historyk)
Data emisji: 14.12.2016
Godzina emisji: 21.10

ei/fbi

Czytaj także

Niezwykłe odkrycie na terenie byłego obozu w Sobiborze

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 16:49
Podczas prac wykopaliskowych na terenie byłego obozu zagłady w Sobiborze archeolodzy odkryli tunel, którym mogli uciec więźniowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Annette Wieviorka i analiza machiny śmierci

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 00:54
- Dopiero wraz z odkryciem obozów zachodnich, to znaczy położonych na ziemiach starej III Rzeszy, przychodzi świadomość tego, czym był horror obozów - mówi prof. Annette Wieviorka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oddać sprawiedliwość Sprawiedliwym z sekretnego miasta

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 02:15
- Wystawa "Dobry adres" powstała, by oddać sprawiedliwość Sprawiedliwym oraz by pamiętać o tych, którzy pomagali Żydom - mówi Karolina Dzięciołowska z Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin".
rozwiń zwiń