Prezydentura Donalda Trumpa i wielka niewiadoma dla świata

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2016 12:15
- Stany Zjednoczone są zmęczone konfliktami w Afganistanie i Iraku. Czy zatem Ameryka będzie się mniej angażowała w sprawy Europy i świata? Czy czeka nas amerykański izolacjonizm, jak po I wojnie światowej? - pytał swoich gości Grzegorz Górny.
Audio
  • Jaka przyszłość stoi przed Ameryką? (Klub Trójki/ Trójka)
Donald Trump w styczniu zostanie zaprzysiężony na 45. prezydenta USA. Jak jego kadencja odbije się na świecie? To pytanie zadaje sobie wielu analityków i komentatorów
Donald Trump w styczniu zostanie zaprzysiężony na 45. prezydenta USA. Jak jego kadencja odbije się na świecie? To pytanie zadaje sobie wielu analityków i komentatorów Foto: PAP/EPA/PETE MAROVICH

Okazją do rozmowy jest premiera trzeciego tomu "Dziejów politycznych Stanów Zjednoczonych od roku 1900" Piotra Zaremby. Autor postawił przed sobą ambitne zadanie przedstawienia w kilkunastu tomach (po 600 stron każdy) historii USA w XX i XXI wieku (swoją pracę zakończyć zamierza za ok. 10 lat).

Pytania o to, co dalej będzie się działo z Ameryką, jest też pytaniem o to, co dalej będzie się działo ze światem. Czy zatem Amerykanie są w podobnej sytuacji, jak w latach XX biegłego wieku?

- Ja nie widzę specjalnie związków, wtedy sytuacja była inna. Aktualnie Ameryka odchodzi od polityki ingerencji, ale nigdzie u Trumpa nie ma mowy o izolacjonizmie. To gęba, jaką mu przydają rozmaici komentatorzy. On mówi o racjonalizacji zaangażowania amerykańskiego na świecie - tłumaczył amerykanista prof. Zbigniew Lewicki.

Zbigniew Lewicki Nigdzie u Donalda Trumpa nie ma mowy o izolacjonizmie

Dziennikarz Piotr Zaremba przyznał natomiast, że widzi pewne pozorne analogie między zapowiedziami Trumpa i Ameryką lat XX, ale ogólnie sytuacja jest inna. - Wtedy Amerykanie nie mieli jeszcze świadomości, że są mocarstwem. Trump natomiast ma kompletnie inny punkt wyjścia - mówił Piotr Zaremba. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Gość: prof. Zbigniew Lewicki (amerykanista), Piotr Zaremba (dziennikarz i autor książek)
Data emisji: 28.12.2016
Godzina emisji: 21.10

ei/fbi

Czytaj także

Czy Ameryka powinna bać się Donalda Trumpa?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2016 17:31
Była gubernator Alaski Sarah Palin wsparła w wyborach prezydenckich Donalda Trumpa. - Robi się coraz poważniej - mówił w Trójce Łukasz Pawłowski.
rozwiń zwiń