X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prezydentura Donalda Trumpa i wielka niewiadoma dla świata

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2016 12:15
- Stany Zjednoczone są zmęczone konfliktami w Afganistanie i Iraku. Czy zatem Ameryka będzie się mniej angażowała w sprawy Europy i świata? Czy czeka nas amerykański izolacjonizm, jak po I wojnie światowej? - pytał swoich gości Grzegorz Górny.
Audio
  • Jaka przyszłość stoi przed Ameryką? (Klub Trójki/ Trójka)
Donald Trump w styczniu zostanie zaprzysiężony na 45. prezydenta USA. Jak jego kadencja odbije się na świecie? To pytanie zadaje sobie wielu analityków i komentatorów
Donald Trump w styczniu zostanie zaprzysiężony na 45. prezydenta USA. Jak jego kadencja odbije się na świecie? To pytanie zadaje sobie wielu analityków i komentatorów Foto: PAP/EPA/PETE MAROVICH

Okazją do rozmowy jest premiera trzeciego tomu "Dziejów politycznych Stanów Zjednoczonych od roku 1900" Piotra Zaremby. Autor postawił przed sobą ambitne zadanie przedstawienia w kilkunastu tomach (po 600 stron każdy) historii USA w XX i XXI wieku (swoją pracę zakończyć zamierza za ok. 10 lat).

Pytania o to, co dalej będzie się działo z Ameryką, jest też pytaniem o to, co dalej będzie się działo ze światem. Czy zatem Amerykanie są w podobnej sytuacji, jak w latach XX biegłego wieku?

- Ja nie widzę specjalnie związków, wtedy sytuacja była inna. Aktualnie Ameryka odchodzi od polityki ingerencji, ale nigdzie u Trumpa nie ma mowy o izolacjonizmie. To gęba, jaką mu przydają rozmaici komentatorzy. On mówi o racjonalizacji zaangażowania amerykańskiego na świecie - tłumaczył amerykanista prof. Zbigniew Lewicki.

Zbigniew Lewicki Nigdzie u Donalda Trumpa nie ma mowy o izolacjonizmie

Dziennikarz Piotr Zaremba przyznał natomiast, że widzi pewne pozorne analogie między zapowiedziami Trumpa i Ameryką lat XX, ale ogólnie sytuacja jest inna. - Wtedy Amerykanie nie mieli jeszcze świadomości, że są mocarstwem. Trump natomiast ma kompletnie inny punkt wyjścia - mówił Piotr Zaremba. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Gość: prof. Zbigniew Lewicki (amerykanista), Piotr Zaremba (dziennikarz i autor książek)
Data emisji: 28.12.2016
Godzina emisji: 21.10

ei/fbi

Czytaj także

Czy Ameryka powinna bać się Donalda Trumpa?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2016 17:31
Była gubernator Alaski Sarah Palin wsparła w wyborach prezydenckich Donalda Trumpa. - Robi się coraz poważniej - mówił w Trójce Łukasz Pawłowski.
rozwiń zwiń