X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Chmielowski i Koźmiński - dlaczego to bohaterowie na dziś?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 14:00
Sejm ogłosił rok 2017 Rokiem Alberta Chmielowskiego i Honorata Koźmińskiego. Dlatego "Klub Trójki" poświęciliśmy tym właśnie XIX-wiecznym postaciom.
Audio
  • Życie i działalność Alberta Chmielowskiego oraz Honorata Koźmińskiego (Klub Trójki/ Trójka)
Portret ojca Honorata Koźmińskiego
Portret ojca Honorata KoźmińskiegoFoto: Anonymous painting (Image taken by User:Mathiasrex Maciej Szczepańczyk) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) lub CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], Wikimedia Commons

Na czym polega ich rola w naszej historii? Dlaczego ich dorobek może być dziś aktualny?

Ojciec Gabriel Bartoszewski podkreślał, że Koźmiński jako 16-latek trafił do bardzo ciężkiego więzienia za podejrzenie udziału w spisku antycarskim. - Wcześniej popadł w swego rodzaju niewiarę, nawet bluźnił w kościele. W więzieniu bardzo ciężko zachorował i stracił przytomność na trzy tygodnie. Później napisał: "Pan Jezus przyszedł do mnie do celi więziennej i łaskawie do wiary przyprowadził" - opowiadał gość Trójki. Po wyjściu z więzienia Honorat Koźmiński wstąpił do zakonu.

Szef IPN dr Jarosław Szarek podkreślał natomiast, że u Chmielowskiego nie było tak radykalnego odejścia od Boga. - W młodzieńczym okresie on też służył Polsce, brał udział w powstaniu styczniowym. W czasie walk został bardzo ciężko ranny, konieczna była amputacja nogi, która odbyła się bez znieczulenia. Ale on nigdy nie skarżył się na swój los, a cierpienie ofiarował za wolność Polski - mówił historyk.

Co te XIX-wieczne postaci mają dzisiaj do powiedzenia? Co aktualnego jest w ich życiorysie? Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Gość: dr Jarosław Szarek (szef Instytutu Pamięci Narodowej), o. Gabriel Bartoszewski (postulator w wielu procesach beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych)

Data emisji: 11.1.2017
Godzina emisji: 21.08

ei/fbi

Czytaj także

Ulmowie i inni niezwykli bohaterowie, którzy ratowali Żydów

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 06:54
- W mojej rodzinie raczej nie wspominało się o Ulmach. O całej historii dowiedziałam się przeglądając w dzieciństwie zdjęcia rodzinne. Tych osób zupełnie nie rozpoznawałem i pytałem, kim są - mówi historyk Mateusz Szpytma z IPN, krewny Józefa i Wiktorii Ulmów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa kategoria zabytków - budynki z drugiej połowy XX w.

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2017 12:50
- Zabytek to nie jest tylko to, co powstało przed wojną. Nie możemy czekać na kolejną wojnę, by uznać, że niektóre obiekty są wartościowe. To absurd - twierdzi Magdalena Gawin, wiceminister kultury i generalny konserwator zabytków.
rozwiń zwiń