X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak uratować psychikę mieszkańców miast?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 11:43
Smog, korki i stres to cena, jaką płacą mieszkańcy metropolii za życie w mieście. A co ze zdrowiem psychicznym takich osób? Jak można o nie zadbać?
Audio
  • Jakim zagrożeniem dla mieszkańców są duże miasta? (Klub Trójki/ Trójka)
Jak w dużym mieście można zadbać o relaks, spokój i o zdrowie psychiczne? Jak radzić sobie z natłokiem bodźców, które fundują nam metropolie? (zdjęcie ilustracyjne)
Jak w dużym mieście można zadbać o relaks, spokój i o zdrowie psychiczne? Jak radzić sobie z natłokiem bodźców, które fundują nam metropolie? (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Mooshny/Shutterstock.com

Życie miejskie bywa atrakcyjne i wygodne, ale z drugiej strony naraża na ryzyko zachorowań na depresję, rozwój zaburzeń lękowych i innych zaburzeń i chorób psychicznych. - Niewiele się mówi o zdrowiu psychicznym mieszkańców miast i o wpływie dużych aglomeracji na to zdrowie. Od kilku lat badacze zastanawiają się, jakie są koszty mieszkania w mieście, ale mało uwagi poświęca się zdrowiu psychicznemu - mówiła Martyna Obarska z "Magazynu Miasta".  

Ekspertka wspominała przy tej okazji m.in. o badaniach, które dowiodły, że mieszkańcy miast i wsi inaczej reagują na stres. Okazało się, że urodzeni i wychowywani przez pierwsze lata życia w mieści mają większe predyspozycje do chorób psychicznych.

Anna Witeska-Młynarczyk Specyficzny stres miejski dotyka każdej komórki naszego ciała

Antropolog Anna Witeska-Młynarczyk dodała, że "otoczenie, w którym żyjemy i specyficzny stres miejski dotyka każdej komórki naszego ciała, wpływa na sposób działania neuronów i ekspresję genów". - Teraz wreszcie widzimy, jak to działa - przyznała.

Jak zatem projektować budynki i przestrzenie publiczne, żeby ludzie czuli się tam lepiej i na czym polega "leczenie przez projektowanie"? Co na takie zalecenia deweloperzy? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Gość:
Martyna Obarska ("Magazyn Miasta"), Anna Witeska-Młynarczyk (antropolog, Uniwersytet Adama Mickiewicza)
Data emisji: 30.1.2017
Godzina emisji: 21.08

ei/fbi

Czytaj także

Czy jesteśmy świadkami postępu moralnego?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2016 11:50
- To, że ludzie inaczej si zachowują, wcale nie musi świadczyć o tym, że się wewnętrznie zmienili, stali bardziej moralni - uważa psychoterapeuta Wojciech Eichelberger.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młodzi Polacy w czołówce Europy. Niestety, nie ma się czym cieszyć, bo chodzi o lekarstwa

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 11:43
Polskie nastolatki zajmują pierwsze miejsce w Europie pod względem zażywania leków uspokajających i nasennych bez zalecenia lekarza.
rozwiń zwiń