Jak uratować psychikę mieszkańców miast?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 11:43
Smog, korki i stres to cena, jaką płacą mieszkańcy metropolii za życie w mieście. A co ze zdrowiem psychicznym takich osób? Jak można o nie zadbać?
Audio
  • Jakim zagrożeniem dla mieszkańców są duże miasta? (Klub Trójki/ Trójka)
Jak w dużym mieście można zadbać o relaks, spokój i o zdrowie psychiczne? Jak radzić sobie z natłokiem bodźców, które fundują nam metropolie? (zdjęcie ilustracyjne)
Jak w dużym mieście można zadbać o relaks, spokój i o zdrowie psychiczne? Jak radzić sobie z natłokiem bodźców, które fundują nam metropolie? (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Mooshny/Shutterstock.com

Życie miejskie bywa atrakcyjne i wygodne, ale z drugiej strony naraża na ryzyko zachorowań na depresję, rozwój zaburzeń lękowych i innych zaburzeń i chorób psychicznych. - Niewiele się mówi o zdrowiu psychicznym mieszkańców miast i o wpływie dużych aglomeracji na to zdrowie. Od kilku lat badacze zastanawiają się, jakie są koszty mieszkania w mieście, ale mało uwagi poświęca się zdrowiu psychicznemu - mówiła Martyna Obarska z "Magazynu Miasta".  

Ekspertka wspominała przy tej okazji m.in. o badaniach, które dowiodły, że mieszkańcy miast i wsi inaczej reagują na stres. Okazało się, że urodzeni i wychowywani przez pierwsze lata życia w mieści mają większe predyspozycje do chorób psychicznych.

Anna Witeska-Młynarczyk Specyficzny stres miejski dotyka każdej komórki naszego ciała

Antropolog Anna Witeska-Młynarczyk dodała, że "otoczenie, w którym żyjemy i specyficzny stres miejski dotyka każdej komórki naszego ciała, wpływa na sposób działania neuronów i ekspresję genów". - Teraz wreszcie widzimy, jak to działa - przyznała.

Jak zatem projektować budynki i przestrzenie publiczne, żeby ludzie czuli się tam lepiej i na czym polega "leczenie przez projektowanie"? Co na takie zalecenia deweloperzy? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Gość:
Martyna Obarska ("Magazyn Miasta"), Anna Witeska-Młynarczyk (antropolog, Uniwersytet Adama Mickiewicza)
Data emisji: 30.1.2017
Godzina emisji: 21.08

ei/fbi

Czytaj także

Czy jesteśmy świadkami postępu moralnego?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2016 11:50
- To, że ludzie inaczej si zachowują, wcale nie musi świadczyć o tym, że się wewnętrznie zmienili, stali bardziej moralni - uważa psychoterapeuta Wojciech Eichelberger.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młodzi Polacy w czołówce Europy. Niestety, nie ma się czym cieszyć, bo chodzi o lekarstwa

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 11:43
Polskie nastolatki zajmują pierwsze miejsce w Europie pod względem zażywania leków uspokajających i nasennych bez zalecenia lekarza.
rozwiń zwiń