X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wspomnienie Paryskiej "Kultury"i Leopolda Ungera

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 12:00
- Jednym z głównych celów "Kultury" była chęć zmiany mentalności społecznej. Giedroyc chciał oddziaływać na społeczeństwo poprzez publicystykę wysokiej próby i słowo pisane wielką literą - powiedziała prof. Iwona Hofman z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Audio
  • Wspomnienie Paryskiej "Kultury"i Leopolda Ungera (Klub Trójki)
Leopold Unger
Leopold UngerFoto: Stako/Wikimedia Commons

Paryska "Kultura" wywierała niezwykły, wręcz gigantyczny wpływ na to, co Polacy myśleli o naszych sąsiadach, o Europie i świecie, o sobie samych. Jednym ze stałych współpracowników "Kultury" i Jerzego Giedroycia był Leopold Unger, który zmarł pod koniec 2011 roku. Unger to także korespondent belgijskiego "Le Soir", związany z Radiem Wolna Europa. 

"Śmierć zamyka oczy zmarłym, otwiera oczy żywym" - Leopold Unger rozpoczął tak jedną ze swoich legendarnych korespondencji. Zawsze je efektownie rozpoczynał, a potem napięcie rosło. Ale nie chodziło tylko o napięcie: to były rzetelnie przygotowane, wnikliwe teksty. A kariera dziennikarska Ungera przypadała przede wszystkim na czasy żelaznej kurtyny, gdy dostęp do informacji był utrudniony i trzeba było umieć czytać między wierszami.

"Kultura" będzie niedługo świętować swoje siedemdziesięciolecie. Ale czy słowo "świętować" jest właściwe? Czy my o "Kulturze" pamiętamy? "Śmierć zamyka oczy zmarłym, otwiera oczy żywym". Czy to prawda? Mówimy o tym w nagraniu audycji. Opowiadamy też o tomie korespondencji między Leopoldem Ungerem a Jerzym Giedroyciem. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Gość: prof. Iwona Hofman (UMCS), autorka wyboru korespondencji Giedroycia i Ungera oraz wielu innych publikacji o paryskiej "Kulturze"

Data emisji: 6.03.2017
Godzina emisji: 21.08

fbi/mk

Czytaj także

Jakie dziedzictwo pozostawił Andrzej Wajda?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2016 10:18
- Po śmierci Andrzeja Wajdy mam pewność, że miliony ludzi będą nadal chętnie oglądały jego filmy i dowiadywały się z nich o świecie, może innym niż ten w którym sami żyją - mówił w Trójce prof. Andrzej Werner.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziedzictwo "Kultury" i zwycięstwo Jerzego Giedroycia

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 00:34
- Oddziaływanie wolnym słowem poprzez "Kulturę", książki, ale i pomoc stypendialną było ogromne. To Jerzy Giedroyc sprawił, że Leszek Kołakowski wyjechał za granicę - mówi dr Małgorzata Ptasińska z Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń