Wzrost napięć między Turcją a Europą. Co dalej?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 01:45
Kurs konfrontacyjny Turcji w stosunku do Holandii niepokoi całą Unię Europejską. - Napięcia między Turcją z Zachodem rosną, ale same zarzuty islamofobii pojawiają się na tej linii dość często - mówi Krzysztof Strachota z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Audio
  • Jaka jest możliwość rozwiązania konfliktu pomiędzy Turcją a Europą? (Klub Trójki)
Po tym jak Holandia nie wpuściła dwojga tureckich ministrów na polityczne wiece Turków w Rotterdamie, Ankara zawiesiła stosunki dyplomatyczne z Hagą i oskarżyła holenderskie władze o faszyzm, a w ostatnich godzinach także o współpracę przy masakrze bośniackich muzułmanów w Srebrenicy w 1995 roku. Na zdjęciu prezydent Turcji
Po tym jak Holandia nie wpuściła dwojga tureckich ministrów na polityczne wiece Turków w Rotterdamie, Ankara zawiesiła stosunki dyplomatyczne z Hagą i oskarżyła holenderskie władze o “faszyzm”, a w ostatnich godzinach także o współpracę przy masakrze bośniackich muzułmanów w Srebrenicy w 1995 roku. Na zdjęciu prezydent TurcjiFoto: EPA/TURKISH PRESIDENT PRESS OFFICE

Pomiędzy Turcją a Unią Europejską w ostatnim czasie jest coraz więcej napięć. Jednym z wydarzeń, które zaostrzyły sytuację, było porównanie Holandii do Trzeciej Rzeszy. Porównania takiego użył prezydent Recep Erdogan i inni politycy tureccy, co skrytykował przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Kryzys między Ankarą a Hagą z każdym dniem przybiera na sile i sprawia, że powracają pytania m.in. o przyszłość muzułmańskich mieszkańców Europy.

Korespondentka TVP z Brukseli dziwi się środowiskom lewicowo-liberalnym w Europie Zachodniej, np. we Francji, które faworyzują mniejszość muzułmańską kosztem chrześcijan. - Jeśli wskaźniki demograficzne się utrzymają, to muzułmanie mogą stać się większością w niektórych dużych miastach Francji. W samej Brukseli muzułmanie stanowią 22 procent mieszkańców - mówi Dominika Ćosić.

O zamieszkach w Rotterdamie, ich reperkusjach i przyszłości Turcji w Europie mówimy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Dominika Ćosić (korespondentka TVP z Brukseli), Krzysztof Strachota (Ośrodek Studiów Wschodnich), Jerzy Haszczyński (dziennikarz, reporter, kierownik działu zagranicznego "Rzeczpospolitej")
Data emisji: 16.03.2017
Godzina emisji: 21.09

sm/fbi

Czytaj także

Czy Unię stać na zaognienie relacji z Turcją?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2016 17:30
Przez Morze Czarne dwoma nitkami ma popłynąć gaz z Rosji do Turcji i UE. W sprawie budowy gazociągu Turkish Stream porozumiały się już Ankara i Moskwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Erdogan osamotniony w walce z terroryzmem?

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2016 12:20
- Na pierwszej stronie "Le Soir" widzimy zdjęcie sprzed stadionu w Stambule, a pod nim podpis: "Prezydent Erdogan krytykuje Zachód i oskarża m.in. o ukrywanie terrorystów" - powiedziała w "Europejskim przeglądzie prasy" Beata Płomecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejne problemy na linii Turcja-UE

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 19:00
Tureccy politycy krytykują państwa Unii Europejskiej nie przebierając w słowach. Czy unijno-tureckie porozumienie migracyjne wisi na włosku?
rozwiń zwiń