Trudne dziedzictwo sarmackie. Jesteśmy jego ofiarami czy dziećmi?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 01:17
- Dzięki temu, że sarmatyzm jest piętnowany, to istnieje w dyskursie. I wypływa również temat kultury staropolskiej - mówi historyk dr Jacek Kowalski.
Audio
  • Dyskusja na temat Sarmacji i kultury staropolskiej (Klub Trójki)
Stanisław Antoni Szczuka w reprezentacyjnym czerwonym kontuszu  tradycyjnym sarmackim stroju
Stanisław Antoni Szczuka w reprezentacyjnym czerwonym kontuszu – tradycyjnym sarmackim strojuFoto: Wikipedia/domenta publiczna

Sarmatyzm bywa przedstawiany jako ciemny okres w historii Polski, z czym nie zgadzają się goście Trójki. Dr Jacek Kowalki wyjaśnia, że sam termin "sarmatyzm" ukuto w epoce oświecenia w momencie, gdy upadała I Rzeczpospolita, co przypieczętowało złą opinię o kulturze staropolskiej. - Ten termin pojawił się po to, by skrytykować schyłkową fazę kultury staropolskiej i tych, którzy byli przeciwni reformom za czasów króla Stanisława Augusta. Ale gdybyśmy zapytali otoczenie królewskiego o zdanie na temat Sarmatów, to pewnie opinie byłyby rozbieżne - opowiada autor książki "Sarmacja. Obalanie mitów".

Prof. Krzysztof Koehler zgadza się z tym zdaniem dodając, że dyskurs wokół sarmatyzmu i jego krytyka mają miejsce od czasów oświecenia. - Zastanawiam się czy to, że tożsamość sarmacka czy szlachecka jest długotrwałym tematem debaty, świadczy tylko o mocy tej koncepcji i formacji. Nie zapominajmy o tym, że w latach 90. również toczyła się dyskusja odnosząca się do tej idei - mówi profesor z UKSW.

W audycji opowiadamy o rodowodzie terminu, jego recepcji i kulturze staropolskiej.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Goście: prof. Krzysztof Koehler (historyk literatury, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, autor książki "Palus sarmatica"), dr Jacek Kowalski (pieśniarz, poeta, historyk sztuki, tłumacz, autor książki "Sarmacja. Obalanie mitów")
Data emisji: 22.03.2017
Godzina emisji: 21.09

sm/ei

Czytaj także

Wojenna tragedia dzieci Zamojszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2016 22:24
- Prawdziwy dramat rozgrywał się, gdy rodziny z Zamojszczyzny po przymusowych wysiedleniach były rozdzielane - mówi Tomasz Wilde, archeolog i dokumentalista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki jest fenomen Muzeum Powstania Warszawskiego?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2016 00:56
- Muzeum Powstania Warszawskiego jest żywe, bardzo emocjonalne, przemawia obrazem i dźwiękiem, jest spersonifikowane i działa jak człowiek, ma duszę i serce. Nie ma w nim anonimowych bohaterów, każdy ma swoje imię, nazwisko i historię - opowiada Barbara Kłaput, współautorka wystawy Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ormianie - mniejszość, która doprowadziła do orientalizacji Polski

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2016 16:16
- Ormianie bardzo żmudnie tworzyli sieć powiązań handlowych pomiędzy Polską a Orientem, co stało się główną specjalizacją tych kupców. Można powiedzieć, że Ormianie stworzyli polską zmianę kulturową, która nastąpiła w XVI-XVII wieku, którą nazywamy orientalizacją polskiej kultury - mówi historyk, dr Andrzej Zięba.
rozwiń zwiń