X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Trudne dziedzictwo sarmackie. Jesteśmy jego ofiarami czy dziećmi?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 01:17
- Dzięki temu, że sarmatyzm jest piętnowany, to istnieje w dyskursie. I wypływa również temat kultury staropolskiej - mówi historyk dr Jacek Kowalski.
Audio
  • Dyskusja na temat Sarmacji i kultury staropolskiej (Klub Trójki)
Stanisław Antoni Szczuka w reprezentacyjnym czerwonym kontuszu  tradycyjnym sarmackim stroju
Stanisław Antoni Szczuka w reprezentacyjnym czerwonym kontuszu – tradycyjnym sarmackim strojuFoto: Wikipedia/domenta publiczna

Sarmatyzm bywa przedstawiany jako ciemny okres w historii Polski, z czym nie zgadzają się goście Trójki. Dr Jacek Kowalki wyjaśnia, że sam termin "sarmatyzm" ukuto w epoce oświecenia w momencie, gdy upadała I Rzeczpospolita, co przypieczętowało złą opinię o kulturze staropolskiej. - Ten termin pojawił się po to, by skrytykować schyłkową fazę kultury staropolskiej i tych, którzy byli przeciwni reformom za czasów króla Stanisława Augusta. Ale gdybyśmy zapytali otoczenie królewskiego o zdanie na temat Sarmatów, to pewnie opinie byłyby rozbieżne - opowiada autor książki "Sarmacja. Obalanie mitów".

Prof. Krzysztof Koehler zgadza się z tym zdaniem dodając, że dyskurs wokół sarmatyzmu i jego krytyka mają miejsce od czasów oświecenia. - Zastanawiam się czy to, że tożsamość sarmacka czy szlachecka jest długotrwałym tematem debaty, świadczy tylko o mocy tej koncepcji i formacji. Nie zapominajmy o tym, że w latach 90. również toczyła się dyskusja odnosząca się do tej idei - mówi profesor z UKSW.

W audycji opowiadamy o rodowodzie terminu, jego recepcji i kulturze staropolskiej.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Goście: prof. Krzysztof Koehler (historyk literatury, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, autor książki "Palus sarmatica"), dr Jacek Kowalski (pieśniarz, poeta, historyk sztuki, tłumacz, autor książki "Sarmacja. Obalanie mitów")
Data emisji: 22.03.2017
Godzina emisji: 21.09

sm/ei

Czytaj także

Wojenna tragedia dzieci Zamojszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2016 22:24
- Prawdziwy dramat rozgrywał się, gdy rodziny z Zamojszczyzny po przymusowych wysiedleniach były rozdzielane - mówi Tomasz Wilde, archeolog i dokumentalista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki jest fenomen Muzeum Powstania Warszawskiego?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2016 00:56
- Muzeum Powstania Warszawskiego jest żywe, bardzo emocjonalne, przemawia obrazem i dźwiękiem, jest spersonifikowane i działa jak człowiek, ma duszę i serce. Nie ma w nim anonimowych bohaterów, każdy ma swoje imię, nazwisko i historię - opowiada Barbara Kłaput, współautorka wystawy Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ormianie - mniejszość, która doprowadziła do orientalizacji Polski

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2016 16:16
- Ormianie bardzo żmudnie tworzyli sieć powiązań handlowych pomiędzy Polską a Orientem, co stało się główną specjalizacją tych kupców. Można powiedzieć, że Ormianie stworzyli polską zmianę kulturową, która nastąpiła w XVI-XVII wieku, którą nazywamy orientalizacją polskiej kultury - mówi historyk, dr Andrzej Zięba.
rozwiń zwiń