Jak Marcin Luter przekonał Polaków do swoich racji

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2017 00:39
- W XVI wieku kwestia odnowy Kościoła była czymś niezmiernie ważnym i potrzebnym, bo gdyby jej nie było, to ruch luterański by przygasł - mówi ks. prof. Józef Pater, historyk Kościoła.
Audio
  • Jaki jest wkład ewangelików w polską kulturę? (Klub Trójki)
Pomnik Marcina Lutra w Dreźnie
Pomnik Marcina Lutra w DreźnieFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Najwięcej luteranów jest w Polsce na ternie Śląska Cieszyńskiego, gdzie mieszka kilkadziesiąt tysięcy wyznawców tej religii. Jednymi z najbardziej znanych ewangelików są były premier Jerzy Buzek i skoczek narciarski Adam Małysz. - Śląsk, który graniczył z Saksonią, bardzo szybko przyjął naukę Marcina Lutra. Nawet kiedy kościoły zostały przejęte przez luteranów, nie zmieniano wystroju, nie było niszczenia obrazów i rzeźb, a jeśli zachowały się średniowieczne tryptyki, to właśnie w kościołach ewangelickich - mówi Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Sam Marcin Luter na Śląsku nigdy nie był, ale gratulował wyboru biskupa Jana Turzona. - Doceniano, że to humanista, człowiek, z którym można rozmawiać na różne tematy, nie tylko sporne. Jan Turzon luteraninem nie był i widział duże niedociągnięcia dotyczące Kościoła rzymsko-katolickiego - opowiada historyk Kościoła.

O losach polskich luteranów i ich wkładzie w polską kulturę rozmawiamy w audycji. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Waldemar Pytel (biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego), ks. prof. Józef Pater (historyk Kościoła)
Data emisji: 23.03.2017
Godzina emisji: 21.09

sm/mk

Czytaj także

Wielki Piątek przypomina o męce Pana Jezusa

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2015 18:44
Dlaczego chrześcijanie na całym świecie biorą udział w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i misteriach Męki Pańskiej odprawianych w Wielki Piątek- zastanawiali się nad tym goście "Pulsu Trójki" prof. Andrzej Wójtowicz - socjolog religii z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz ks. dr Marek Kotyński - teolog z Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wzrost napięć między Turcją a Europą. Co dalej?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 01:45
Kurs konfrontacyjny Turcji w stosunku do Holandii niepokoi całą Unię Europejską. - Napięcia między Turcją z Zachodem rosną, ale same zarzuty islamofobii pojawiają się na tej linii dość często - mówi Krzysztof Strachota z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń