X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Komunikacja i inteligencja roślin. Świat obcy ludziom

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 11:00
- Rośliny potrafią dużo więcej, niż nam się wydaje. One wysyłają sygnały, które ludzie często mylnie interpretują - uważa dr Marcin Zych, botanik z Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • Komunikacja i inteligencja roślin. Świat obcy ludziom (Klub Trójki)
Choć ludzie obserwują świat roślin z bliska, nie udaje im się zaobserwować zjawisk zachodzących między poszczególnymi gatunkami
Choć ludzie obserwują świat roślin z bliska, nie udaje im się zaobserwować zjawisk zachodzących między poszczególnymi gatunkamiFoto: Glow Images / East News

Rośliny czują, oszukują i komunikują się ze sobą i ze zwierzętami w stopniu nie mniejszym niż ludzie. Tyle tylko, że ludzie tego nie rozumieją. Czy rośliny zachowują się tak, jak w filmie "Avatar", tworząc sieć podobną do sieci internetowej? - Tak, choć nie wygląda to może aż tak spektakularnie jak w filmie - tłumaczy dr Marcin Zych.

Okazuje się, że rośliny prowadzą bardzo bogate życie - zarówno w ramach jednego organizmu, jak i w grupie, w której żyją. Potrafią na przykład ostrzegać się nawzajem przed zagrożeniem lub wspólnie decydować o tym, czy warto już zakwitać.

Jak rośliny analizują informacje z zewnątrz? Czy drzewo odczuwa, że zrywamy z niego np. jeden liść? Jak się wtedy broni? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

Życie intymne roślin - zapraszamy do słuchania>>>

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Tomasz Rożek
Goście: dr Marcin Zych (botanik z Uniwersytetu Warszawskiego), Adam Haertle (informatyk) 
Data emisji: 29.03.2017
Godzina emisji: 21.10

fbi/ei

Czytaj także

Oblicza współczesnej genetyki. Szansa czy zagrożenie?

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 11:59
Niektóre choroby już dziś umiemy leczyć, zmieniając geny. Czy jednak działania genetyków zawsze są bezpieczne i dają tylko dobre efekty?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Współczujemy alergikom i szukamy wiosny

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 22:29
Niby wszyscy na nią czekają, ale niektórym poleca się zatykać nie tylko nosy, ale i oczy. O cudach wiosennych zakwitów oraz podobnych do szyszeczek i kotków kwiatostanach mówimy w spotkaniu z dr Marcinem Zychem.
rozwiń zwiń