Kto stoi za zamachem w Rosji? Próba rekonstrukcji

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 02:13
- Rosja jest krajem niebezpiecznym. I to nie tylko dla sąsiadów i porządku międzynarodowego, ale także dla własnych obywateli - uważa politolog dr Łukasz Adamski.
Audio
  • Jakie są najbardziej prawdopodobne próby interpretacji zamachu w Rosji? (Klub Trójki)
Tysiące osób demonstrowały w Rosji, aby wyrazić solidarność z ofiarami zamachu terrorystycznego. W poniedziałek w Petersburgu eksplodowała w metrze bomba, zabijając 14 osób
Tysiące osób demonstrowały w Rosji, aby wyrazić solidarność z ofiarami zamachu terrorystycznego. W poniedziałek w Petersburgu eksplodowała w metrze bomba, zabijając 14 osóbFoto: EPA/ANATOLY MALTSEV

Komentując ostatnie wydarzenia za wschodnią granicą eksperci zwracają uwagę na kilka ważnych elementów. - Do ostatnich zamachów w Rosji doszło w godzinach, które nie są godzinami szczytu, a dżihadystom i ekstremistom zwykle zależy na jak największej liczbie ofiar. Drugą sprawą jest to, że jeszcze nikt się do nich nie przyznał. A wcześniej, jeśli było to Państwo Islamskie czy czeczeńscy bojownicy, to niemal natychmiast pojawiała się informacja. Kolejnym wątkiem są sprzeczne ze sobą doniesienia na temat młodego człowieka, który - jak twierdzi Federalna Służba Bezpieczeństwa - był zamachowcem. I do tego długie milczenie prezydenta Putina - opowiada Maria Przełomiec z TVP Info.

Z dziwnymi wątkami zgadza się dziennikarz działu zagranicznego "Rzeczpospolitej" Andrzej Łomanowski dodając, że cała narracja urzędowa na temat zatrzymanego nie jest spójna. - Na początku, poza chaosem spowodowanym zamachem, był wyścig do tego, kogo ogłosić głównym sprawcą. Najpierw był to człowiek, który wyglądał jak z plakatów werbunkowych Państwa Islamskiego, po czym okazało się, że nie miał z tym nic wspólnego. Następnie był Kazach, a na końcu nieszczęsny Kirgiz - opowiada Andrzej Łomanowski.

Co o zamachu mówi rosyjska opozycja? O podobnych temu zamachowi wydarzeniach i meandrach rosyjskiej polityki usłyszeć można w nagraniu audycji. Zapraszamy.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Maria Przełomiec (TVP Info, Studio Wschód), dr Łukasz Adamski (historyk, politolog, wiceszef Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia), Andrzej Łomanowski (dziennikarz działu zagranicznego "Rzeczpospolitej")
Data emisji: 6.04.2017
Godzina emisji: 21.09

sm/ei

Czytaj także

Znaczenie bitwy pod Stalingradem z 1942 roku

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 11:28
- Atak na Stalingrad to był skok Niemiec do przodu, próba obejścia Moskwy i ruszenia na Zakaukazie, na pola naftowe - powiedział historyk prof. Eugeniusz Cezary Król.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybór Donalda Tuska emocjonujący tylko dla nas?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 01:45
- Większość przedstawicieli krajów Unii opowiada się za sytuacją, która jest bezpieczna z ich punktu widzenia, bo raz już poparli Donalda Tuska i nie mieli nic przeciwko, by ten wybór jeszcze raz potwierdzić - mówi politolog Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń