Burza z piorunami wokół zmian na rynku wydawniczym

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2017 01:18
- Ustawa o jednolitej cenie książki może mieć pozytywne skutki, spróbujmy tylko usiąść spokojnie i doprecyzować to, co tego wymaga, bo diabeł tkwi w szczegółach - mówi dr Łukasz Michalski, dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego.
Audio
  • Dyskusja wokół zmian na rynku książki (Klub Trójki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: http://pixabay.com/

Pomysł ustawy o jednolitej cenie książki, która miałaby obowiązywać przez pierwszy rok od momentu wydania, budzi skrajne emocje i dzieli rynek. Mariusz Cieślik z Instytutu Książki przyznaje, że trudno przewidzieć, jakie mogą być konsekwencje wprowadzenia takiej idei w życie. Jedną z możliwości jest to, że zamiast umocnić i tak małe zainteresowanie czytelnictwem w naszym kraju, doprowadzimy do wzrostu cen książek i pogłębienia kryzysu na rynku wydawniczym.

Zdaniem dra Łukasza Michalskiego dyskusja wokół tego tematu jest dobra i potrzebna. - Chciałbym, by rozmowa na ten temat była toczona merytorycznie i spokojnie, a nie przez zdobywanie pola krzykiem i rzucaniem się sobie do gardeł. Patrząc z punktu widzenia wydawnictwa ta ustawa jest korzystna, a może też doprowadzić do odrodzenia małych księgarń - broni swoich racji dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Z taką opinią nie zgadza się drugi z gości Trójki, który podkreśla, że jest to chybiony pomysł. - Jest wiele przekłamań wokół tego tematu i jako reprezentant niewielkich i średnich wydawnictw powiem, że nie widzimy korzyści, jakie ta zmiana miałaby nam przynieść - mówi Grzegorz Zalewski z Wydawnictwa Linia.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, wydawcą serwisu Ninateka.pl.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Goście: dr Łukasz Michalski (historyk, dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego), Grzegorz Zalewski (Wydawnictwo Linia)
Data emisji: 12.04.2017
Godzina emisji: 21.09

sm/fbi

 

Czytaj także

Kto za wszelką cenę chciał uciec z PRL?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 12:33
- Paszport był przepustką na Zachód, do zobaczenia na własne oczy trochę innego świata - opowiada autor książki "Zwiać za wszelką cenę. Słynni uciekinierzy i emigranci z PRL" Jarosław Molenda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Burzliwe dzieje łódzkich fabrykantów

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2017 12:50
- Są tu historie wielkich bankructw, ale też i zbijania wielkich fortun - mówi o książce "Fabrykanci. Burzliwe dzieje łódzkich bogaczy" Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczęście wyssane z mlekiem matki. Jak zmienia nas Ameryka?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 00:40
- O istocie Ameryki stanowi dla mnie stwierdzenie, które pada w deklaracji niepodległości, że każdy człowiek ma prawo do życia, wolności i poszukiwania szczęścia. To powoduje, że ten naród jest inny - uważa amerykanista prof. Zbigniew Lewicki.
rozwiń zwiń