Fantastyka w zawieszeniu pomiędzy marzeniem i techniką

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 01:34
- Osoby z mojego pokolenia miały poczucie, że jak pójdą na uniwersytet, to staną się komunistami, jako dziennikarze będą musieli kłamać, a jako inżynierowie i technicy już nie - mówi Maciej Parowski, redaktor naczelny "Czasu Fantastyki".
Audio
  • Dyskusja na temat polskiej fantastyki (Klub Trójki)
Jest taka piękna i krytyczna książka Thomasa M. Discha, amerykańskiego pisarza science fiction Materia, z której tworzone są nasze marzenia, idealnie oddająca istotę fantastyki - mówi Piotr Gociek, pisarz związany z fantastyką
Jest taka piękna i krytyczna książka Thomasa M. Discha, amerykańskiego pisarza science fiction "Materia, z której tworzone są nasze marzenia", idealnie oddająca istotę fantastyki - mówi Piotr Gociek, pisarz związany z fantastykąFoto: Pixabay/DasWortgewand/dom. publiczna

W Polsce literatura fantastyczna jest wyjątkowym zjawiskiem, porównując jego skalę z innymi państwami na świecie, bo wśród pisarzy tego gatunku istnieje duża grupa osób o poglądach konserwatywnych, antykomunistycznych, a nawet monarchistycznych. Autorzy science fiction mają też najczęściej wykształcenie techniczne i są absolwentami politechnik, a nie uniwersytetów.

- Inżynierowie okazali się impregnowani na propagandę, zostali przy liczbach i jak się okazało, udało im się zachować trzeźwy osąd rzeczywistości. Nie bez powodu, jak patrzymy na najciekawsze rzeczy, jakie wydarzyły się po Stanisławie Lemie w polskiej fantastyce, to zadziwiająco często zauważamy takie osoby jak fizyk - Janusz Zajdel, socjolog - Edmund Wnuk-Lipiński - wymienia Piotr Gociek, pisarz związany z fantastyką.

Jak od techniki i inżynierii pisarze doszli do rozważań natury filozoficznej? Jak zmieniała się polska fantastyka i jaką rolę odgrywała? O tym rozmawiamy z gośćmi programu.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, wydawcą serwisu Ninateka.pl.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Goście: Maciej Parowski (redaktor naczelny "Czasu Fantastyki", autor książek science fiction), Piotr Gociek (pisarz związany z fantastyką, redaktor i krytyk literacki)
Data emisji: 19.04.2017
Godzina emisji: 21.08

sm/fbi

 

Czytaj także

Fantastyczne słowiańskie bestiarium i Martwa Ziemia

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 17:46
Na drogach tej krainy można spotkać wiły, utopce, dziwożony i czarty... Zanim wybierzemy się w podróż do Martwej Ziemi, świata stworzonego przez Jacka Łukawskiego, warto powtórzyć wiadomości ze słowiańskiego bestiariusza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Oryks i derkacz". Przyszłość, która przerasta wyobrażenia

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2017 15:00
Autorka książki pt. "Oryks i derkacz", Margaret Atwood, jest jedną z najczęściej wymienianych osób wśród kandydatów do literackiego Nobla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Roshar, czyli planeta, którą co kilka dni pustoszy burza

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2017 15:00
O magicznej planecie Roshar, jednej z wielu znajdujących się we wszechświecie Kosmir, mówiliśmy w "Przewodniku fantastycznym". O tym wymyślonym świecie w książce "Droga królów" napisał Brandon Sanderson.
rozwiń zwiń