Scenariusze przebudowy Polski po wojnie. PSL cichym bohaterem

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 02:02
- Społeczeństwo powojenne całe było trochę z awansu. Wojna bardzo przewartościowała rozmaite kwestie, jak np. poczucie, że musi nastąpić zmiana społeczna i u steru muszą znaleźć się nowi ludzi - mówi Piotr Zaremba, autor książki "Zgliszcza. Opowieści pojałtańskie".
Audio
  • Rozmawiamy o powojennych losach środowiska PSL (Klub Trójki)
Przywódca Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) Stanisław Mikołajczyk
Przywódca Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) Stanisław MikołajczykFoto: PAP/Stanislaw Dabrowiecki

Wydawnictwo: Zysk i S-ka Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Polskie Stronnictwo Ludowe ze Stanisławem Mikołajczykiem na czele po drugiej wojnie światowej próbowało politycznie ograć komunistów i rzuciło wyzwanie Moskwie. Temat ten od początku budził liczne kontrowersje, co sprawiło, że nie został do dziś dobrze upamiętniony. - Część Polaków uważała, że Mikołajczyk wybrał złą drogę. Odrzucała go m.in. emigracja, a rzutował na to również jego koniec, czyli fakt, że nie poszedł do więzienia czy nie został stracony, tylko uciekł, a to dla nas zawsze było czymś dwuznacznym - opowiada Piotr Zaremba.

Z taką opinią zgadza się dr Mateusz Szpytma, dodając, że walka jest znacznie ciekawsza dla autorów czy rekonstruktorów historycznych. - Z tym większą atencją należy podejść do udanej próby podjęcia przez Piotra Zarembę tematu, który nie jest przebojowy. Nie znamy też wielu pozycji o Delegaturze Rządu, a to także coś wielkiego, choć nie była to walka z bronią w ręku z okupantem - mówi historyk.

W audycji rozmawiamy o politycznej rachubie Stanisława Mikołajczyka, jego osobie i okolicznościach powojennych wydarzeń. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, wydawcą serwisu Ninateka.pl.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Piotr Zaremba (autor książki "Zgliszcza. Opowieści pojałtańskie", dziennikarz, publicysta), dr Mateusz Szpytma (historyk z IPN, muzealnik)
Data emisji: 20.04.2017
Godzina emisji: 21.08

sm/mk

Czytaj także

Polska w dniu wybuchu II wojny światowej. Prowokacje i upiorne zaskoczenia

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2016 13:00
- Przypadki rzekomych prowokacji i represji nagłaśniano na pierwszych stronach niemieckich gazet. Im bliżej 1 września 1939, tym bardziej narastała w prasie atmosfera grozy - mówi prof. Piotr Semków, reprezentujący Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego mamy sentyment do cesarza Franciszka Józefa I?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2016 00:02
- Są narody, środowiska, klasy, elity, rząd, ale nad wszystkim stoi cesarz i to jest istota mitu Galicji i monarchii w Polsce, że jest osoba, która nie jest Panem Bogiem, ale odgrywa taką rolę dla ludzi - mówi historyk, prof. Włodzimierz Borodziej.
rozwiń zwiń