Wielkie zmiany coraz bliżej. Hyperloop i samochody autonomiczne

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 00:49
Połączenie samolotu z pociągiem, czyli Hyperloop, i samochody bez kierowcy - czy tak będzie wyglądać nasza przyszłość? W "Klubie Trójki" rozmawiamy o ewolucji i rewolucji w transporcie.
Audio
  • Jaka jest przyszłość transportu? (Klub Trójki)
Hyperloop to transport przyszłości
Hyperloop to transport przyszłościFoto: Kevin Krejci via Foter.com / CC BY

Studenci Politechniki Wrocławskiej, pracujący nad prototypem autonomicznego samochodu, wciąż ulepszają funkcjonowanie takich urządzeń i ich reakcje na innych uczestników ruchu. Goście programu przyznają, że problemem w korzystaniu z takich rozwiązań nie są rozwiązania technologiczne, tylko nasze dotychczasowe przyzwyczajenia i lęk przed pojazdem, którym nie kierujemy.

- Rzeczywiście tak jest, bo - siedząc za kierownicą samochodu autonomicznego - mamy dziwne wrażenie: auto się porusza, kierownica kręci się, większość elementów wygląda podobnie jak w innych pojazdach, ale to nie dzieje się za naszą sprawą. Nasz pojazd wizualnie przypomina normalny samochód, bo nie zależy nam na zwracaniu uwagi czy straszeniu - opowiada Krzysztof Wnęk, student Politechniki Wrocławskiej.

Kiedy przesiądziemy się z tradycyjnych aut do samosterujących? Gdzie stosowane są tego typu rozwiązania? Na czym polega technologia Hyperloop? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, wydawcą serwisu Ninateka.pl.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Tomasz Rożek
Goście: Krzysztof Wnęk (student Politechniki Wrocławskiej, lider projektu budowy autonomicznych samochodów, konstruktor), Piotr Niedziółka (Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej)
Data emisji:
25.04.2017
Godzina emisji: 21.07

sm/mk

Czytaj także

Komunikacja i inteligencja roślin. Świat obcy ludziom

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 11:00
- Rośliny potrafią dużo więcej, niż nam się wydaje. One wysyłają sygnały, które ludzie często mylnie interpretują - uważa dr Marcin Zych, botanik z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na księżycu Saturna może istnieć życie

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 00:56
Aby znaleźć życie pozaziemskie nie trzeba wyruszać poza obręb naszego Układu Słonecznego.
rozwiń zwiń