Czy skończył się teatr, który się wtrąca?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 23:26
- Niektórzy reżyserzy przed wejściem do teatru sprawdzają, co pojawiło się na żółtym pasku w telewizji i z tym przychodzą na próby. Mamy do czynienia z próbą dialogu teatralnego na tematy, suflowane przez dziennikarzy i polityków - mówi Jacek Kopciński, redaktor naczelny miesięcznika "Teatr".
Audio
  • Jaka jest kondycja współczesnego teatru polskiego? (Klub Trójki)
Co jest żywym źródeł inspiracji dla twórców teatralnych? Prawda, dobro i piękno czy może bieżące wydarzenia polityczne? Na zdjęciu: reżyser Krzysztof Warlikowski, Magdalena Cielecka i Andrzej Chyra
Co jest żywym źródeł inspiracji dla twórców teatralnych? Prawda, dobro i piękno czy może bieżące wydarzenia polityczne?/ Na zdjęciu: reżyser Krzysztof Warlikowski, Magdalena Cielecka i Andrzej ChyraFoto: TVP/PAP/Ireneusz Sobieszczuk

Dla wielu teatr jest dobrym miejscem do publicznej debaty, na równi z parlamentem czy mediami. O ile Jacek Kopciński jest zdania, że to dobrze, iż tak właśnie się dzieje, bo nie należy unikać konfrontacji z rzeczywistością, to z tym zdaniem nie zgadza się drugi z gości programu. Według Przemysława Skrzydelskiego zamiast sztuką teatr zajmuje się wówczas publicystyką.

- Rzeczywiście jest to największe ryzyko i to zjawisko obserwujemy od kilku lat. Zagrożeniem jest to, że teatr przestaje być spotkaniem w sprawie ważnej rozmowy, a tylko wkracza w nurt codzienności. Poza problemem tematów, polscy twórcy co najmniej od dekady kopiują formalne rozwiązania niemieckich twórców i brakuje nowych nazwisk, rzeczy oryginalnych, nowego nastawienia do sztuki - opowiada krytyk teatralny tygodnika "wSieci".

Minął czas debiutu Grzegorza Jarzyny i Krzysztofa Warlikowskiego. Jakie są szanse na odświeżenie polskiej sceny teatralnej? Czy podejmowanie tematów bieżących to błąd? Zapraszamy do wysłuchania całej dyskusji.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, wydawcą serwisu Ninateka.pl.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Goście: Jacek Kopciński (redaktor naczelny miesięcznika "Teatr"), Przemysław Skrzydelski (krytyk teatralny tygodnika "wSieci")
Data emisji:
26.04.2017
Godzina emisji: 21.09

sm/ei

 

Czytaj także

Audiodeskrypcja, czyli kultura bliżej nas wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2017 00:00
- Dzięki audiodeskrypcji możemy zrozumieć wielowarstwowość dzieła sztuki. Ona otwiera oczy osobom niedowidzącym i niewidomym oraz sprawia, że możemy doświadczyć spektaklu na własnej skórze - mówi Barbara Szymańska, Wiceprezes Zarządu Fundacji Audiodeskrypcja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy sztuka współczesna jest dla dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2017 17:50
- Sztuka współczesna pomaga lepiej zrozumieć otaczająca nas rzeczywistość. Jest też punktem wyjścia do rozmów na tematy, na które w szkole czy w domu nie ma przestrzeni - mówi Marta Skowrońska-Markiewicz z Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czysta magia z kocim pazurem na scenie

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 23:58
- Niewiele osób wierzyło w "Koty", a jednak stał się on jednym z najdłuyżej granych musicali w historii teatru muzycznego. Udział w tym spektaklu to dla mnie spełnienie marzeń - mówi Grizabella z musicalu "Koty", Joanna Ampil.
rozwiń zwiń