X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Akcja "Wisła". Ocena wydarzeń w 70-lecie akcji

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2017 00:36
- Akcja "Wisła" i to, co się stało z ludnością ukraińską, było ciągiem akcji przesiedleń i gdyby nie działania podziemia ukraińskiego, to nie byłoby pretekstu do jej przeprowadzenia - mówi historyk, dr Andrzej Zapałowski.
Audio
  • Jaka jest dzisiejsza ocena akcji "Wisła"? (Klub Trójki)
Beskid Niski - kraina Łemków. Po Akcji Wisła pozostały po nich tylko ślady, tak jak po toczonych tu walkach pomiędzy wojskami carskimi a oddziałami austro-węgierskimi w okresie I wojny światowej
Beskid Niski - kraina Łemków. Po Akcji "Wisła" pozostały po nich tylko ślady, tak jak po toczonych tu walkach pomiędzy wojskami carskimi a oddziałami austro-węgierskimi w okresie I wojny światowejFoto: PAP/Jerzy Undro

70 lat temu rozpoczęła się Akcja "Wisła", w ramach której w latach 1947-1950 przesiedlono ludność cywilną z południowo-wschodniej Polski na Ziemie Odzyskane. O tej operacji wojskowej przez wiele lat nie mówiono ze względu na cenzurę. Główną przyczyną akcji przesiedleńczej było przyjęcie przez komunistów modelu państwa jednolitego narodowościowo.

- Kiedy latem 1945 roku komuniści zdecydowali się zamienić dobrowolne przesiedlenia na przymusową deportację wraz z nasileniem brutalności wojska, paradoksalnie rosło poparcie miejscowej ludności dla podziemia ukraińskiego, bo UPA był jedynym obrońcą, który mógł ich ocalić przed wywózką - mówi prof. Igor Hałagida z Wydziału Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego.

Jak dodaje prof. Jan Pisuliński, poziom poparcia dla UPA nie wszędzie był równomierny. - Na terenach silnie spolonizowanych, np. w łuku rzeki San, sięgającym po Rzeszów, były wprawdzie gdzieniegdzie cerkwie grekokatolickie, jednak większość ludności chodziła do nich, ale śpiewała i modliła się w języku polskim. W Bieszczadach mieszkańcy wzajemnie chronili się przed UPA i wojskiem - opowiada historyk z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

O przebiegu akcji, jej efektach, konsekwencjach i dzisiejszych ocenach tamtych wydarzeń mówimy w audycji. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, wydawcą serwisu Ninateka.pl.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzą: Piotr Semka, Adam Hlebowicz
Goście: prof. Igor Hałagida (historyk narodowości ukraińskiej, Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego), prof. Jan Pisuliński (historyk, Uniwersytet Rzeszowski), dr Andrzej Zapałowski (historyk i polityk)
Data emisji:
27.04.2017
Godzina emisji: 21.06

sm/mk

Czytaj także

Dlaczego mamy sentyment do cesarza Franciszka Józefa I?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2016 00:02
- Są narody, środowiska, klasy, elity, rząd, ale nad wszystkim stoi cesarz i to jest istota mitu Galicji i monarchii w Polsce, że jest osoba, która nie jest Panem Bogiem, ale odgrywa taką rolę dla ludzi - mówi historyk, prof. Włodzimierz Borodziej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Scenariusze przebudowy Polski po wojnie. PSL cichym bohaterem

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 02:02
- Społeczeństwo powojenne całe było trochę z awansu. Wojna bardzo przewartościowała rozmaite kwestie, jak np. poczucie, że musi nastąpić zmiana społeczna i u steru muszą znaleźć się nowi ludzi - mówi Piotr Zaremba, autor książki "Zgliszcza. Opowieści pojałtańskie".
rozwiń zwiń