Opatrunek i krew, czyli o naszej fladze narodowej

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2017 16:54
Pomiędzy Świętem Pracy i Dniem Konstytucji 3 Maja ustanowiono Święto Flagi. Zdaniem niektórych to sztuczne święto, które wydłuża długi majowy weekend, a przecież ma upamiętniać nasze symbole narodowe. Jakie jest jego znaczenie?
Audio
Największa flaga w Polsce zawisła po raz czwarty na latarni morskiej w Świnoujściu w Dzień Flagi RP. Flagę umieszczono na wysokości niemal 60 metrów, dzięki czemu jest widoczna z kilkunastu kilometrów - także ze strony niemieckiej. Tegoroczna flaga ma powierzchnię 558 m2
Największa flaga w Polsce zawisła po raz czwarty na latarni morskiej w Świnoujściu w Dzień Flagi RP. Flagę umieszczono na wysokości niemal 60 metrów, dzięki czemu jest widoczna z kilkunastu kilometrów - także ze strony niemieckiej. Tegoroczna flaga ma powierzchnię 558 m2Foto: PAP/Marcin Bielecki

- Najważniejsze w tym wszystkim jest to, o czym mamy pamiętać i wybór dnia poprzedzającego wspomnienie Konstytucji 3 Maja jako święto symbolu. Niedawno zaproponowałem parlamentarzystom, by zmienić 2 maja nie tylko na Dzień Flagi, ale symboli narodowych, o których warto pamiętać - podkreśla prof. Sławomir Górzyński.

Z taką opinią zgadza się Mikołaj Kubacki dodając, że bez względu na dzieje i wyniki bitew flaga zawsze była z nami. Stosowniejsze jednak byłoby wprowadzenie święta symboli narodowych, uwzględniające m.in. barwy biało-czerwone, hymn, herb. - Z naszych trzech symboli narodowych to flaga jest najmłodsza, co może być dyskusyjne. Przy czym na pewno jest młodsza niż nasz herb - mówi Mikołaj Kubacki, kustosz Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

O symbolach narodowych i ich znaczeniu rozmawiamy w audycji. Zapraszamy do słuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: prof. Sławomir Górzyński (prezes Polskiego Towarzystwa Heraldycznego), Mikołaj Kubacki (kustosz Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie)
Data emisji: 2.05.2017
Godzina emisji: 21.05

sm/ei

Czytaj także

Trudne dziedzictwo sarmackie. Jesteśmy jego ofiarami czy dziećmi?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 01:17
- Dzięki temu, że sarmatyzm jest piętnowany, to istnieje w dyskursie. I wypływa również temat kultury staropolskiej - mówi historyk dr Jacek Kowalski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Głęboka przebudowa Polski i Europy według programu Unii

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 21:19
- Unia była fenomenem na skalę europejską, bo w trudnych czasach okupacji widziała formę zachowania człowieczeństwa i kultury - mówi doktor nauk humanistycznych Dorota Koczwańska-Kalita.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piekło Auschwitz z innej perspektywy. Historia polskiego profesora

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2017 16:30
- Gdy złapano mnie po ucieczce z obozu, dostałem 25 batów szpicrutą, potem dziesięć dni "bunkra" na bloku śmierci, i karny transport do innego obozu. To był bardzo łagodny wyrok. Miałem szczęście - powiedział prof. Zbigniew Kączkowski.
rozwiń zwiń