Kontrrewolucja we Francji. Kim jest Emmanuel Macron?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 00:09
- We Francji po wyborze Emmanuela Macrona nie mamy do czynienia z rewolucją, tylko z kontrrewolucją przeciw Marine Le Pen - mówi publicysta Eryk Mistkiewicz.
Audio
  • "Pan ładny" na czele Francji. Co to oznacza dla Europy? (Klub Trójki)
Francuski prezydent-elekt Emmanuel Macron
Francuski prezydent-elekt Emmanuel MacronFoto: EPA/ERIC FEFERBERG

Emmanuel Macron to najmłodszy (39-letni) prezydent z dotychczasowych 25 w historii Francji. Centrysta i kandydat proeuropejski wygrał w 7 maja II turę wyborów prezydenckich we Francji z Marine Le Pen, zdobywając 66,1 procent głosów. Nowy prezydent Francji, co dość często podnoszą media, małżonkę poznał dość wcześnie, bo w liceum, gdy miał 15 lat.

- Jest nią córka znanego cukiernika w mieście, w którym uczył się młody Macron. Była ona nauczycielką języka francuskiego. Mimo iż Francja jest krajem dość liberalnym, jeśli chodzi o kwestie obyczajowe, to skończyło to się wyjazdem dwójki zakochanych do Paryża - opowiada Ewa Hildebrandt.

Jak goście Trójki oceniają wyniki wyborów? Co wiemy o Emmanuelu Macronie? Dlaczego bywa nazywany "panem ładnym"? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, wydawcą serwisu Ninateka.pl.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Eryk Mistewicz (publicysta, dziennikarz, doradca polityczny), prof. Marek Cichocki (filozof, politolog), Ewa Hildebrandt (dziennikarka)
Data emisji:
11.05.2017
Godzina emisji: 21.07

sm/mk

Czytaj także

Francja na progu nowej ery. Dokąd zmierza?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2016 17:20
- Protesty i strajki jako francuski sport narodowy? Nie sądzę, są inne, przyjemniejsze zajęcia, w których Francuzi lepiej się sprawdzają - mówi publicysta Grzegorz Dobiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marszałek Senatu: zastanawiam się nad reakcją na słowa kandydata na prezydenta Francji o Polsce

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 09:10
- Nie można tego tłumaczyć tym, że to jest końcówka kampanii wyborczej we Francji (...). Ja jestem oburzony tą wypowiedzią - oznajmił w radiowej Trójce Stanisław Karczewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Unia dwóch prędkości będzie faktem?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2017 15:30
"Triumf nadziei i optymizmu nad strachem i niechęcią, przyszłości w Europie nad rozżaloną izolacją" - tak wybór Emmanuela Macrona opisał "The New York Times".
rozwiń zwiń