Czy bez empatii żyłoby nam się lepiej?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy bez empatii żyłoby nam się lepiej?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Voyagerix/Shutterstock.com

"Przeciw empatii" to tytuł książki wybitnego amerykańskiego psychologa Paula Blooma. Empatia jest powszechnie traktowana jak "uniwersalny rozpuszczalnik" tego, co w nas i między nami złe i ciemne.

Posłuchaj

Czy bez empatii żyłoby nam się lepiej? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Bloom twierdzi, że bez empatii żyłoby się nam lepiej. Czy to skrajny egotyzm? Nie, przeciwnie. Ale - jak pisze autor - "empatia jest złym doradcą. Jeśli mamy być dobrymi ludźmi troszczącymi się o innych, to lepiej nam to wyjdzie bez empatii".

- Gdybyśmy zrobili sondaż uliczny, usłyszelibyśmy, że empatia kojarzy się z czymś pozytywnym. Obserwacja, że tak jest, występuje ze współobserwacją, że jest to coś wybiórczego, że nie reagujemy empatycznie względem wszystkich ludzi - mówi prof. Maria Jarymowicz, psycholog z Uniwersytetu Warszawskiego, i dodaje, że właśnie tu można szukać uzasadnienia dla "nieco showmańskiej tezy Blooma".

Dr Paweł Holas - nauczyciel uważności, psychoterapeuta, lekarz psychiatra - podkreśla, że "Bloom jest przeciw empatii, ale rozumianej w pewien określony sposób". - Chodzi o empatię rozumianą jako zdolność do odczuwania, do rezonowania emocjonalnie, co jest warunkiem sine qua non postępowania moralnego czy skierowanego ku dobru innych ludzi - mówi gość Trójki.

Czym różni się empatia emocjonalna od empatii poznawczej? Czy faktycznie można żyć bez empatii? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, wydawcą serwisu Ninateka.pl.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: prof. Maria Jarymowicz (psycholog, Uniwersytet Warszawski), dr Paweł Holas (nauczyciel uważności, psychoterapeuta, lekarz psychiatra)
Data emisji:
16.05.2017
Godzina emisji: 21.08

mk/fbi

Polecane