X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bliski Wschód u progu przełomowej zmiany?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 23:11
- Przewrotność ludzkiego losu i nieprzewidywalność wydarzeń na Bliskim Wschodzie sprawiają, że nikt nie jest w stanie zaplanować tam przyszłości nawet na najbliższe dni - mówi dziennikarz Redakcji Międzynarodowej Polskiego Radia, Michał Żakowski.
Audio
  • Jakie są scenariusze dla sytuacji na Bliskim Wschodzie? (Klub Trójki)
Walki na Bliskim Wschodzie. Zdjęcie ilustracyjne
Walki na Bliskim Wschodzie. Zdjęcie ilustracyjneFoto: ChameleonsEye / Shutterstock

Jednymi z miejsc, gdzie najbardziej widoczna jest złożoność dzisiejszego świata i jego współzależności, jest Bliski Wschód. Sytuacje w Syrii, Iraku czy Afganistanie wymykają się pobieżnym analizom i stale zmieniają. Czy zbliżamy się, a może już osiągnęliśmy, punkt krytyczny? Jakie są szanse na przełom w konfliktach w tej części świata?

Ten rok według Adama Balcera jest bardzo ważny, bo najprawdopodobniej Państwo Islamskie przestanie istnieć, a będzie działało jako organizacja partyzancka i terrorystyczna. - Państwo Islamskie ewidentnie jest w odwrocie i przegrywa walkę. Może stracić najważniejsze miasta, a w efekcie terytorium, co jest bardzo ważnym atrybutem każdej państwowości - mówi politolog z Instytutu WiseEuropa.

Znacznie bardziej ostrożna w ocenie jest zajmująca się Iranem dr Sylwia Surdykowska. Przyglądając się sytuacji na Bliskim Wschodzie od wielu lat, jak zauważa, rewolucje i ruchy oddolne nie zawsze świadczyły o poprawie, a dość często były zwiastunem nadchodzącej zapaści kraju. - Myślę, że wciąż niewiele wiemy, bo gracze, czynnik ludzki, sytuacja wewnętrzna, tak często się zmieniają, że zupełnie nie jesteśmy w stanie przewidzieć przyszłości w tej części świata - podkreśla specjalistka z Zakładu Iranistyki.

Jak potoczy się sytuacja na Bliskim Wschodzie? O graczach i czynnikach mających decydujący wpływ na politykę w w tym regionie mówimy w dołączonym do artykułu nagraniu audycji. Zapraszamy do słuchania.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, wydawcą serwisu Ninateka.pl.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: dr Sylwia Surdykowska (Zakład Iranistyki Instytutu Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego), Adam Balcer (Instytut WiseEuropa), Michał Żakowski (Redakcja Międzynarodowa Polskiego Radia, reporter)
Data emisji:
18.05.2017
Godzina emisji: 21.08

sm/fbi

Czytaj także

Czy rozumiemy Bliski Wschód? Czy boimy się Arabów?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2016 16:00
Skąd biorą się nasze przekonania na temat Bliskiego Wschodu? O to pytał w "Przyciasnym berecie" Marcin Gutowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego Bliski Wschód tonie we krwi?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2016 21:07
W sto lat po zawarciu umowy Sykes-Picot Bliski Wschód płonie. Czy odpowiedzialność za zło w regionie ponosi dwóch imperialnych urzędników Francji i Wielkiej Brytanii?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak pogodzić skłóconych wiernych na Bliskim Wschodzie?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2016 01:36
- Mamy życie, a to jest największy dar, dzięki któremu osoby różnych wyznań mogą się dogadać. Światłym muzułmanom bardzo zależy, by chrześcijanie pozostali na Bliskim Wschodzie, a by tak się stało, trzeba uratować Liban – mówi ksiądz Abuna Kazimierz Gajowy.
rozwiń zwiń