Intensywność przeżyć, która ma zastąpić sens. Kino Terrence'a Malicka

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 00:41
- Filmy Terrence'a Malicka są bardzo intensywne wizualnie i malarskie. Są też literackie, przegadane, pełne polifonicznych dialogów strumienia świadomości - mówi o "Song to Song" Jakub Popielecki z Filmweb.pl.
Audio
  • Dyskusja wokół filmu "Song to Song" (Klub Trójki)
Song to Song to współczesne love story rozgrywające się w świecie muzycznej bohemy. BV (Gosling) i Faye (Mara) są szaleńczo zakochanymi w sobie marzycielami. Oprócz miłości łączy ich pragnienie, by zaistnieć w muzycznym świecie
"Song to Song" to współczesne love story rozgrywające się w świecie muzycznej bohemy. BV (Gosling) i Faye (Mara) są szaleńczo zakochanymi w sobie marzycielami. Oprócz miłości łączy ich pragnienie, by zaistnieć w muzycznym świecieFoto: materiały prasowe

Film "Song to Song" w reżyserii Terrence'a Malicka zbiera skrajne recenzje. Jednych zachwyca, a innych odrzuca metafizyką w wydaniu Paulo Coelho. W warstwie fabularnej opowiada historię dwóch osobliwych trójkątów miłosnych, dla której tłem jest scena muzyczna Austin w Teksasie.

Jakub Popielecki przyznaje, że spolaryzowane opinie i oceny to stały element wszystkich filmów Terrence'a Malicka. - Od "Cienkiej czerwonej linii" w 1998 roku reżyser powrócił do robienia filmów strategią polifonicznego komentarza zza kadru. Słyszymy mnóstwo urwanych zdań, mających charakter poetycki, filozoficzny, ale nie jesteśmy pewni, która z postaci mówi. Najważniejsza wydaje się tu interpretacja, że być może to Malick, a może Bóg, co odróżnia te produkcje od innych filmów - dodaje Michał Oleszczyk.

Z taką oceną zgadza się profesor Robert Piłat, który przyznaje, że komentarze zawsze nasycone są pewną nutą refleksji i mają autorytet w stosunku do akcji. - Bohaterowie dążą do maksymalizacji przeżyć i ta intensywność ma im zastąpić sens - opowiada.

W nagraniu audycji słyszymy wypowiedzi m.in. Michaela Fassbendera i znakomitą muzykę filmową. Zapraszamy do słuchania.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, wydawcą serwisu Ninateka.pl.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: Jakub Popielecki (portal Filmweb.pl), Michał Oleszczyk (Wydział "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego), prof. Robert Piłat (Wydział Filozofii Uniwersytetu im. kardynała Stefana Wyszyńskiego)
Data emisji:
22.05.2017
Godzina emisji: 21.08

sm/iwo

Czytaj także

Andriej Tarkowski - genialny despota filmu

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2016 10:00
- Dla mnie wówczas, kiedy miałem szczęście go spotkać, był jednym z trzech, może pięciu, największych żyjących reżyserów świata - mówił w Trójce o Tarkowskim Jerzy Ilg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie dziedzictwo pozostawił Andrzej Wajda?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2016 10:18
- Po śmierci Andrzeja Wajdy mam pewność, że miliony ludzi będą nadal chętnie oglądały jego filmy i dowiadywały się z nich o świecie, może innym niż ten w którym sami żyją - mówił w Trójce prof. Andrzej Werner.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orgia efektów specjalnych i muzyka jak wehikuł czasu

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 21:48
- Strażników galaktyki raczej oglądali starsi widzowie, ale orgia efektów specjalnych i znakomita muzyka przyciągną też do kin młodsze pokolenia - mówi krytyk filmowy, Łukasz Muszyński.
rozwiń zwiń