X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy zderzenie cywilizacji jest nieuniknione?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2017 10:00
Feliks Koneczny napisał swoją najważniejszą pracę o wielości cywilizacji w 1935 roku, została ona wydana później w Wielkiej Brytanii ze wstępem Arnolda Toynbee'ego, który z kolei był mistrzem Huntingtona. Cała koncepcja Samuela Huntingtona o starciu cywilizacji wydaje się być wtórna wobec teorii Konecznego sprzed stu lat.
Audio
  • Czy zderzenie cywilizacji jest nieuniknione? (Klub Trójki)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pavel Chagochkin/shutterstock.com

Honorat_Koźmiński 1200 free.jpg
Chmielowski i Koźmiński - dlaczego to bohaterowie na dziś?

- Oryginalność myśli Konecznego polega na tym, że człowiek prawie całe życie skupiony na badaniu historii państw europejskich i nie tylko, pod koniec swojego życia zaczyna formułować prawa dziejowe rządzące cywilizacjami - ocenia dziennikarz Wojciech Reszczyński. - Jak przypomina, trzy prawa Konecznego mówią o tym, że jeśli cywilizacje są żywotne, aktywne to będą dążyć do rozwoju, jeśli takie cywilizacje spotkają się na tym samym terenie, to będą ze sobą rywalizowały. Zmagania te mogą przybierać charakter pokojowy, ale mogą mieć także charakter zbrojny. Trzecie prawo zakłada, że nie ma możliwości syntezy między takimi cywilizacjami, o ile są żywotne i działają na tym samym terenie.


Joseph Conrad 663.jpg
Na czym polega fenomen Josepha Conrada?

Prof. Jan Żaryn mówił o tym, jak Feliks Koneczny postrzegał cywilizacje. -Widział prymat w cywilizacji łacińskiej, ze względu na podkład etyczny, który formował tę cywilizację. Wszystkie inne były w ten czy inny sposób nie tyle tego pozbawione, co były na innym poziomie z perspektywy personalistycznej. Stąd łacińska cywilizacja była dla niego priorytetowa i najwyżej ją cenił, także dlatego, że siebie uważał za człowieka tejże podobnie jak Polskę i Polaków - mówi prof. Żaryn.  


sarmata663.jpg
Trudne dziedzictwo sarmackie. Jesteśmy jego ofiarami czy dziećmi?

Jak Koneczny wykorzystał teorię Kopernika o tym, że gorszy pieniądz wypiera lepszy? Za co naukowiec był krytykowany w środowisku? Czym - według Konecznego - jest cywilizacja? Czym cywilizacje różnią się między sobą? Co teoria Huntingtona mówi o aktualnej sytuacji w Ukrainie czy Turcji. Jakie teorie się tam przenikają?

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, wydawcą serwisu Ninateka.pl.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Goście: prof. Jan Żaryn (historyk), Wojciech Reszczyński (dziennikarz, znawca twórczości Feliksa Konecznego)
Data emisji:
 24.05.2017
Godzina emisji: 21.08

gs/ei

Czytaj także

Kwadratura koła, czyli jak pisać o współczesnych wydarzeniach?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 01:28
- Historyk powinien łączyć role adwokata, prokuratora i sędziego. Zasadnicza różnica jest taka, że w prawie staramy się by był jeden prawomocny wyrok, zaś w historii jest zupełnie na odwrót - mówi politolog prof. Antoni Dudek.
rozwiń zwiń