"Mój los nie jest wyjątkowy". Trójkowe spotkanie z Breytenem Breytenbachem (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 11:19
– On jest jednym z tych poetów, którzy budują swoje dzieło także poprzez swój los, poprzez dodanie do poezji bardzo trudnego życia – mówi o Breytenbachu Adam Zagajewski.
Audio
  • Rozmowa z Breytenem Breytenbachem w studiu im. Agnieszki Osieckiej (Klub Trójki)
Audio
  • Rozmowa z Breytenem Breytenbachem w studiu im. Agnieszki Osieckiej (Klub Trójki)

Breyten Breytenbach to poeta, prozaik i dramaturg piszący w języku afrikaans. To tegoroczny laureat Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Herberta, który przez lata przeciwstawiał się apartheidowi i spędził 7 lat w południowoafrykańskim więzieniu. – Mój los nie jest wyjątkowy, zwłaszcza jeśli zastawimy go z losem innych mieszkańców RPA – mówi laureat nagrody.

W ramach audycji "Klub Trójki" transmitowaliśmy rozmowę z poetą, która odbyła się w studiu im. Agnieszki Osieckiej. Breytenbach opowiada na naszej antenie o swojej twórczości, nielegalnym małżeństwie i pobycie w więzieniu, który uważa za swoisty dar. – Żałuję, że nie byłem tam dłużej – stwierdza nawet.

Czy coś łączy Breytenbacha z Herbertem? Na to pytanie odpowiada podczas spotkania Adam Zagajewski. – Herbert i Breytenbach są zupełnie różni, a jednak mogliby śmiało usiąść przy tym samym stole – stwierdza polski poeta, a Breyten Breytenbach mówi nawet, jak wyobrażałby sobie takie spotkanie.

W audycji możemy usłyszeć wiersze poety, a także poznać tajemnice języka afrikaans.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, wydawcą serwisu Ninateka.pl.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: Breyten Breytenbach (poeta), Adam Zagajewski (poeta), prof. Jerzy Koch (literaturoznawca, niderlandysta, tłumacz wierszy Breytena Breytenbacha)
Data emisji:
29.05.2017
Godzina emisji: 21.08

iwo/ei

Czytaj także

Adam Zagajewski i Ryszard Krynicki o Zbigniewie Herbercie

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2015 10:21
Twórczość Zbigniewa Herberta stała się spoiwem łączącym zainteresowania literackie Ryszarda Krynickiego i Adama Zagajewskiego. W "Klubie Trójki" obydwaj opowiadają Barbarze Marcinik o osobistym odbiorze poezji i prozy wielkiego twórcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaka jest poezja Breytena Breytenbacha?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 10:50
Breyten Breytenbach to kolejny laureat Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta.
rozwiń zwiń