X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Słabość i moc. Jakie tajemnice skrywa ludzki mózg?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2017 03:10
- Długi okres wychowywania i zależności od matki daje nam szansę na przebycie procesu uczenia się różnych umiejętności, w tym społecznych i intelektualnych. Zapewnia to nam dużą przewagę nad innymi gatunkami - mówi psycholog dr Tomasz Witkowski.
Audio
Ślady skojarzeń melodii, słów, piosenek mogą pozostać w mózgu, a niekoniecznie w świadomości czy umyśle dziecka
Ślady skojarzeń melodii, słów, piosenek mogą pozostać w mózgu, a niekoniecznie w świadomości czy umyśle dzieckaFoto: Kamila Starzycka / Shutterstock

Jak wiemy z badań prenatalnych, dziecko w brzuchu mamy na pewno śni i myśli. Połowę lub nawet więcej energii nowo narodzonego dziecka zużywa ciężko pracujący mózg. - Z powodu naszych dużych głów musimy przyjść na świat zanim w pełni dojrzeją mózgi. Przeskok środowiskowy po porodzie jest ogromny, choć na poziomie rozwojowym kontynuujemy prenatalną dynamikę rozwoju układu nerwowego jeszcze przez kilka lat po urodzeniu - opowiada biolog dr Marek Kaczmarzyk.

Moment porodu, jak dodają goście Tomasza Rożka, jest kompromisem natury pomiędzy wielkością głowy, a bezpieczeństwem matki. Dziecko rodzi się z niedojrzałym mózgiem, który kształtuje się przez kolejne lata życia. - Kora mózgowa dojrzewa u ssaków jako ostatni element ośrodkowego układu nerwowego. Jest to bardzo delikatny i złożony proces i ten właśnie okres przeżywamy już poza ciałem matki - wyjaśnia dr Kaczmarzyk.

Co myśli dziecko w brzuchu mamy? Dlaczego dzieci buntują się przeciwko dorosłym? Jak w czasie dorastania zmienia się mózg? O buncie i mózgu rozmawiamy w nagraniu audycji.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, wydawcą serwisu Ninateka.pl.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Tomasz Rożek
Goście: dr Marek Kaczmarzyk (biolog, neurodydaktyk, Uniwersytet Śląski), dr Tomasz Witkowski (pisarz, autor książek m.in. "Zakazanej psychologii")
Data emisji:
30.05.2017
Godzina emisji: 21.08

sm/czaj

 

Czytaj także

Co widzimy, kiedy patrzymy w kosmos

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2017 11:00
- Jaka jest pewność, że widzialny obraz kosmosu jest obrazem rzeczywistym - pyta pan Witek, słuchacz Trójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filozofia o poranku – co było pierwsze jajko czy kura?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2017 07:16
Dr Rożek rozprawia się z odwiecznym pytaniem o początek. Proste pytanie, a jednak niekoniecznie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak latarki świecą w kosmosie?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2017 15:00
Czy latarki na Ziemi i w przestrzeni kosmicznej świecą równie intensywnie i czy z takiej samej odległości można zaobserwować ich światło? Dopytuje się o to 8-letni słuchacz o imieniu Paweł. 
rozwiń zwiń